zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Biojarmark a Dožínkové slavnosti zaplní prostory Toulcova dvora

22.08.2010
Vzdělání
Zemědělství
Biopotraviny
Biojarmark a Dožínkové slavnosti zaplní prostory Toulcova dvora

V hostivařském Středisku ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr proběhnou letos v polovině září společně dvě velké akce - Biojarmark ekofarem a Dožínkové slavnosti. Jejich pořadatelé - Liga ekologických alternativ a Základní článek Hnutí Brontosaurus Botič tak chtějí navázat na velmi úspěšnou čtyřletou spolupráci.

17. Biojarmark bude zahájen v pátek 17. září 2010 ve 14 hodin. Letos se této vyhlášené akce zúčastní více než pět desítek ekozemědělců a obchodníků s biopotravinami z ČR i zahraničí. Široké skupině ekoproduktů bude i tentokrát patřit zvýšená kulinářská, osvětová i poradenská pozornost. Chybět opět nebudou přední zelináři, producenti výrobků z kravského i kozího mléka, ale ani ti, kdo nabídnou šťávy, mošty, biovíno, biopečivo, cukrovinky, studené i teplé vegetariánské či naopak masné speciality. Na své si samozřejmě ale přijdou i vegetariáni.

Při nákupu, ale i ochutnávkách se hosté mohou od prodejců dozvědět více o jejich způsobu hospodaření, výrobě a zpracování nabízených produktů. Paletu nabídky doplní opět přírodě přátelská kosmetika, oblečení z biobavlny. Obecně se na prodejních pultech očekává dosud nejširší paleta zboží. Pro zájemce jsou připraveny i tradiční řemeslné výrobky, dárkové předměty a občerstvení s biocertifikátem i bez něj.

Kopa obilí, aby byla na poli...

Setkání obohatí v sobotu 16. září Dožínková slavnost

Program bohatě zaplněných řemeslných a kulinářských stolů vyvrcholí v sobotu 16. září
v 15 h, kdy vjede do dvora našňořený žebřiňák s pentlemi a květinami. Bude vlečen koňmi a doprovázen chasou či folklórní muzikou. Průvod projde dvorem a vybídne návštěvníky k oslavě ukončení sklizně. Ti si budou moci zatančit, zazpívat a pohodovat tradiční kulinářské speciality.

Dítka i rodiče si opět budou moci vybrat z celodenní nabídky tvůrčích dílniček a her inspirovaných tématem dožínek. Děti si budou udělat chlebové placky - od vymlácení obilí až po pečení na ohni či v peci. Na vylosované účastníky anket a soutěží čekají ceny v podobě biopotravin. Návštěvníci si budou moci rovněž prohlédnout zvířata farmy i historické prostory dvora - renesanční špýchar a gotický sklep.

Oslavy ukončení sklizně byly nejvýznamnějšími lidovými svátky, které neměly nic společného s církví, jejich kořeny byly totiž výlučně pohanské. Dožínky (nebo také obžínky, ožinky) se slavily ve všech krajích, kde se pěstovalo obilí. Z pole se na ozdobeném voze vezl poslední snop (svazek obilí), kterému se říkalo "baba, děd, nevěsta či barbora". Lidé se zčásti vezli, zčásti šli pěšky vedle vozu, doprovázela je muzika a vždy si zpívali. Ze všech druhů obilí uvinuli věnec a předali jej hospodáři, kterému popřáli štěstí, zdraví a dobrou úrodu v příštím roce. Následovalo pohoštění a taneční zábava.

Brány statku se otevřou v pátek 15. září 2006 ve 14 h a až do večerní tečky v 19 h bude přístupný Biojarmark ekofarem. V sobotu 16. září od 10 do 18 h budou společně probíhat Biojarmark a Dožínky. Vstupné na oba dny je dobrovolné.

Na viděnou na Toulcově dvoře!


Místo konání a bližší informace:
Středisko ekologické výchovy hl. m. Prahy Toulcův dvůr
Kubatova 1/32, 10200 Praha 10 - Hostivař
Tel.: 271 750 548; e-mail: info@toulcuvdvur.cz; url: www.toulcuvdvur.cz
Doprava: ze stanic metra Skalka (A) či Opatov (C) autobusem č.177 do zastávky Toulcův dvů

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
11
7. 2022
11-15.7.2022 - Tábor, výlet, pobytová akce
Brno - Bosonohy
INISOFT s.r.o.
13
7. 2022
13.7.2022 - Seminář, školení
Praha, ČVUT
INISOFT s.r.o.
14
7. 2022
14.7.2022 - Seminář, školení
Olomouc, Vzdělávací centrum
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí