zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Praha zjednodušila tendr na čističku

02.03.2011
Čištění odpadních vod
Praha zjednodušila tendr na čističku

Praha dnes vyvěsila na svých webových stránkách a v registru veřejných zakázek upravený tendr na přestavbu Ústřední čistírny odpadních vod. Nabídky bude hlavní město přijímat až do 9. května. Na změně výběrového řízení se před týdnem shodla komise, v které měli své zástupce politici i odborníci. Výsledkem je zjednodušení podmínek pro uchazeče.

Tendr, jehož předpokládaná hodnota bez DPH činí 6,2 miliardy korun, byl kritizován kvůli náročným kvalifikačním podmínkám pro uchazeče. Město proto rozhodlo, že tyto podmínky přepracuje. Zástupci města původně počítali s tím, že upravené výběrové řízení bude zveřejněno o týden dříve. Termín uzávěrky se odhadoval na polovinu dubna.

Snížené nárokyPodle dřívějších vyjádření primátorova náměstka Karla Březiny (ČSSD) město snížilo mimo jiné ekonomická kritéria na uchazeče tendru. Původní podmínky požadovaly například to, aby firma, která čistírnu postaví a následně bude provozovat, měla roční obrat v řádech miliard korun. Uchazeči rovněž nebudou muset dokládat v takové míře jako dříve zkušenosti s projektováním takových staveb a provozováním čistíren.

Omezily se také požadavky na vybavení, které musí mít firma k dispozici. Podmínky původně stanovovaly například konkrétní počty nákladních automobilů a lodí, které má mít dodavatel k dispozici. Zůstala pouze podmínka, že dodavatel musí zajistit úložiště pro výkopový materiál.

Praha si od zjednodušení kvalifikačních podmínek slibuje, že se do tendru bude moci přihlásit co nejvíce uchazečů. Chce se tak vyhnout dřívějšímu podezření, že je tendr vypsán účelově.

Likvidace kalů se prodraží


Současný tendr zajistí výstavbu nové čistírny, která vznikne vedle té stávající na pražském Císařském ostrově. V další fázi by měla být opravena stará čistírna a nakonec musí město vyřešit, jak bude likvidovat kaly, které čištěním vody vznikají. Náklady na novou a starou čistírnu a na přítokové potrubí se podle pražského magistrátu vyšplhají na 9,2 miliardy korun. Další miliardy bude stát likvidace kalů. Podle magistrátu ale není možné tuto cenu zatím odhadnout.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí