Neděle, 14. července 2024

Za měsíc poputuje mobilní pasivní dům k novému majiteli

Již za měsíc získá nový majitel klíčky od mobilního pasivního domku, který Centrum pasivního domu a jeho partneři postavili před očima zvídavých přihlížejících za pouhé čtyři dny.

Za měsíc poputuje mobilní pasivní dům k novému majiteli

Od června si mohou návštěvníci a zájemci o pasivní bydlení prohlédnout unikátní mobilní pasivní domek, který se postavil od podlahy až po střechu během pouhých čtyř dní a který se bude na podzim dražit ve veřejné aukci na Aukro.cz. A my už známe termín dražby!

PD_drazba2Stavba je výjimečná také díky tomu, že byla zcela otevřena i po celou dobu výstavby pro nahlédnutí a osahání všem zvídavým návštěvníkům (více o stavbě "na vlastní oči" naleznete zde). Nyní domek stojí v Národním stavebním centru v Brně a zde zůstane až do konce léta. Již v září se však i s kompletním vybavením naloží na auto a převeze na pražský veletrh FOR ARCH. Společně s tím půjde do online dražby na serveru Aukro.cz. Zabojovat o něj bude moci každý - aukce, která vypukne už 12. září 2012, totiž bude začínat na symbolické 1 Kč.

Chcete-li být o zahájení dražby informováni den dopředu e-mailem, stačí napsat na info@pasivnidomy.cz a do předmětu uvést "DRAŽBA".

Pokud se chcete zúčastnit některé z komentovaných prohlídek domku a využít zároveň i bezplatného poradenství od expertů z Centra pasivního domu, neváhejte a přihlaste se!

Půdorys mobilního PD

Technický popis mobilního pasivního domu:

Náš mobilní pasivní dům s rozměry 7,5 m x 3,5 m a výškou 3,5 m demonstruje materiály a technologie obvykle používané u pasivních domů, které jsou řešeny v konstrukčním systému sendvičové dřevostavby. Hrubá stavba je tvořena stěnovými panely z vrstveného masivního dřeva a rámovou konstrukcí. Panely tvoří tuhou konstrukci buňky, která umožňuje transport buňky jako celku na návěsu a montáž autojeřábem. Tyto panely se vyrábí ze smrkového dřeva a mají povrchy v pohledové kvalitě, proto byly přiznány i v samotném interiéru buňky. Na tyto panely byla z venkovní strany přidána tepelná izolace v tloušťkách obvyklých u pasivních domů.

Stavba_PD_den33Použity byly celkem 4 typy skladeb obvodových stěn. Na zadní straně domu byla použita varianta s kontaktní izolací z tvrdé minerální vlny se stěrkovou omítkou. Boční stěny byly zaizolovány měkkou minerální izolací, resp. měkkou dřevovláknitou izolací, která byla vkládána mezi lehké dřevěné nosníky kotvené k bočním nosným panelům. Bylo použito dvou typů nosníků, typového vylehčeného I- nosníku a žebříkového nosníku vyrobeného na místě. Přední strana domu je řešena z úsporných typových I-nosníků, které jsou na celou šířku stěny a jsou vyplněny foukanou izolací z celulózy. Tloušťky izolací se u stěn pohybuje v rozmezí 320-360 mm.

V přední stěně jsou osazeny vstupní dveře určené pro pasivní domy a velké okno s posuvnými dveřmi pro přímý vstup na terasu. Použili jsme zde velmi kvalitní okna s trojskly s izolovanými eurorámy. Rámy oken byly, pro PD_drazba5přerušení tepelného mostu, částečně překryty dřevovláknitou izolační deskou. U kritických míst parapetu a kastlíků žaluzií byly použity nanoporézní aerogelové a polymer polystyrénové tepelné izolace.

Čelní a boční fasády jsou provedeny v modřínovém palubkovém obkladu. Nad oknem a dveřmi je umístěna elektricky ovládaná venkovní žaluzie pro regulaci solárních zisků. Střecha byla zaizolována minerální izolací v tloušťce 460 mm uloženou částečně v konstrukci stropního panelu a částečně nad panelem. Střecha je pultová, provětrávaná s krytinou z trapézového plechu.

Podlaha byla provedena z panelu v systému fošinkového rámového stropu s oboustranným záklopem a vnitřní minerální izolací 240 mm. Dům bude posazen na osazovací rošt s další vloženou izolací tl. 220 mm.

Sociální zázemí obsahuje umývadlo, sprchový kout a WC. Teplá voda je připravována v elektrickém boileru 30l, který je umístěn v kuchyňské lince pod dřezem. Obytná část domu je vybavena kuchyňskou linkou s dřezem a elektrickým vařičem. Stůl se čtyřmi židlemi je v provedení, které umožňuje umístění na venkovní terasu. Součástí domku je také elegantní úložná stěna. Ve vzorovém mobilním domě nenajdete ložnici. Tu si však může snadno majitel vytvořit dodáním rozkládací pohovky na místo současného ratanového gauče.

PD_drazba3Buňka je vybavena technologií řízeného větrání s rekuperací s vysokou účinností. Byla provedena i tlaková zkouška těsnosti buňky - Blower-door test. Tato zkouška prokazuje kvalitu vzduchotěsnosti domu.

Buňka je vybavena prvky inteligentního domu - inteligentní elektroinstalace ovládá vytápění s malým přímotopem, stmívání svítidel, spouštění venkovních žaluzií. Na systém je možno napojit i řízené větrání s případným čidlem CO2. Systém umožňuje i dálkový přístup a další prvky jako je zabezpečení domu a podobně.

Autorem technického popisu je Ing. arch. David Vašíček z H.L.C. spol. s.r.o. (koordinátor a dodavatel stavby domu) a Ing. arch. Mojmír Hudec z Ateliéru ELAM (koordinátor projekčních prací)

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů