Neděle, 14. července 2024

Bureau Veritas poukazuje na nutnost certifikace v potravinářství

Bureau Veritas poukazuje na nutnost certifikace v potravinářství

Nedávný test sedmnácti extra panenských olivových olejů provedený časopisem dTEST opět prokázal potřebu důsledné kontroly potravinářských výrobků. Jednou z cest je i certifikace nezávislými orgány a testování akreditovanými laboratořemi.

Přestože olivové oleje mají punc nejzdravějších tuků, dobrou pověst jim kazí občasné zprávy o nekvalitních výrobcích či značkách, které klamou spotřebitele.

Například v extra panenském bio olivovém oleji pro děti laboratoř odhalila zbytkové množství DDT, které však vyhovuje všem stanoveným normám. U sedmi ze 17 výrobků nebyl doložen původ oliv, což je obcházení Prováděcího nařízení Komise (EU) č. 29/2012 o obchodních normách pro olivový olej.

Svůj podíl na tomto stavu na trhu má mimo jiné nedokonalá legislativa, která neurčuje dovozcům, aby rozlišovali jednotlivé kategorie olivových olejů tak, jak je to běžné v Evropské unii. Dokud i u nás nebudou platit předpisy, které dávají výrobcům a dovozcům jasná pravidla, bude se muset zákazník smířit s rizikem, že může být kdykoliv oklamán.

Na tuto skutečnost upozorňuje inspekční a certifikační společnost Bureau Veritas, která se i jako partner iniciativy "Vím, co jím a piju" podílí na úsilí jejích organizátorů o zdravé a vyvážené stravování v ČR. (Společnost Bureau Veritas také potvrdila nezávislou analýzou hodnoty kritérií pro splnění udělení značky "Vím, co jím" v uvedeném testu nejlépe vyhodnoceného extra panenského olivového oleje Gaston společnosti AHOLD CZECH REPUBLIC.)

Iniciativa Vím, co jím a piju v České republice uděluje stejnojmennou značku, která poukazuje na nutričně vyvážené potraviny. Na rozhodnutí o jejím udělení se podílí i společnost Bureau Veritas Czech Republic. Tato nezávislá kontrolní organizace s akreditovanou laboratoří, působící na území naší republiky, analyzuje parametry výživových hodnot potravin, které jsou součástí kritérií celého posuzovacího systému.

Iniciativa Vím, co jím a piju je součástí celosvětového programu The Choices International, jehož posláním je co nejsnadnější cestou spotřebitelům představit nutričně vyvážené potraviny tak, aby se spotřebitel dokázal orientovat v nabídce přímo v místě nákupu. Nejsilnějším nástrojem pro orientaci se stala značka "Healthy Choices" v jednotlivých národních mutacích - oranžový terč s modrým zaškrtávacím znaménkem, který je znakem nutričně vyvážené potraviny. Celosvětově je logem v současnosti označeno na sedm tisíc výrobků od 120 výrobců. V ČR nesou označené potraviny logo s heslem "Vím, co jím".

Každý produkt, který se uchází o značku, musí doložit, že daná kritéria splňuje. Jinými slovy - před samotným vstupem do programu je potřeba předložit jasnou a nezávislou zprávu o složení výrobku.

Společnost Bureau Veritas Czech Republic je součástí mezinárodní skupiny Bureau Veritas, která je lídrem celosvětového certifikačního trhu a poskytuje komplexní služby v oblastech kvality, hygieny, bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, životního prostředí a společenské odpovědnosti. Na území České republiky je zastoupena již přes 100 let a zaměstnává více než 100 profesionálů.

Bureau Veritas celosvětově působí ve 140 zemích, kde má síť 900 kanceláří a laboratoří. Přes 52 tisíc jejích zaměstnanců poskytuje služby více než 400 tisícům klientů.

Další informace - viz http://www.bureauveritas.cz, http://www.vimcojim.cz/cs

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů