Neděle, 14. července 2024

Supertanker na převoz zemního plynu

Supertanker na převoz zemního plynu

Společnost Shell v nechává už přes rok stavět gigantický tanker, který předčí všechny doposud vyrobené podobné lodě. Do roku 2016 by mělo toto monstrum, určené k uskladnění a přepravě zemního plynu vytěženého z mořského dna, brázdit vlny oceánů.


Loď, jejíž délka dosáhne 488 metrů bude mít výtlak 600 000 tun. I supermoderní americké letadlové lodě třídy Nimitz váží jen šestinu toho co tento připravovaný speciál, který bude plout pravděpodobně pod jménem Prelude.

Celý projekt vyjde zhruba v přepočtu na půl bilionu korun. Pro ropnou společnost Shell staví tento gigantický kolos jihokorejské loděnice Samsung sídlící v přístavu Geoje na jihu Korejského poloostrova. Na moře by měla vyplout v roce 2016 a dalších 50 let pak sloužit k přepravě plynu vytěženého z mořského dna asi 200 km od australských břehů.
V té době bude Shell využívat nejnovější technologii zkapalňování zemního plynu, který bude na lodi ukládán při teplotě -162 oC, čímž dojde ke snížení jeho objemu zhruba 600 krát.

ZDROJ: 21.století.cz, kráceno

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů