České biomléko otevřelo tuzemskému biochmelu cestu na německý trh

22. února 2013
České biomléko otevřelo tuzemskému biochmelu cestu na německý trh

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců jednal v Norimberku s německou organizací Gäa e.V. - Vereinigung ökologischer Landbau (GÄA) o prohloubení vzájemné spolupráce. Vyjednávání se týkalo především oblasti certifikace českých ekologicky vyprodukovaných komodit, ale také sdílení informací a know-how. Po biomléku, jehož vývoz do Německa byl úspěšně zahájen v minulém roce, se rýsuje i možnost odbytu tuzemského chmele či sladu v kvalitě bio.

"České produkty ekologického zemědělství vyvážené do Německa musí splňovat tamní standardy. Je našim společným cílem, aby práce českých ekologicky hospodařících mlékařů byla co nejefektivnější. Dohodli jsme se s Christianem Peinem, představitelem GÄA, že vzájemně budeme ještě více sdílet zkušenosti. Zároveň usilujeme o časové sladění kontrol s našimi řádnými kontrolami," sdělila Kateřina Nesrstová, manažerka PRO-BIO Svazu ekologických zemědělců.

Vzájemná jednání potvrdila, že se Německo stane stabilním partnerem, neboť zájem o české biomléko trvá. Zároveň se zde otevírají další možnosti spolupráce, a to například v oboru pivovarnictví. V Německu se slibně rozvíjí produkce biopiva.

"V České republice bylo zahájeno pěstování chmele v ekologickém režimu. Biopivo Žateckého pivovaru bylo uvedeno na trh koncem minulého roku a německé partnery velmi zaujalo. Je zde šance certifikovat chmel a slad dle standardů GÄA, podobně jako je tomu u mléka, aby i tyto typicky české suroviny mohly být využívány německými pivovarníky," uvedla Kateřina Nesrstová.

PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců vnímá GÄA jako velmi kvalitního partnera a má v úmyslu spolupráci rozšířit i v dalších oblastech. "Chceme využít všech možností, jak společně zvyšovat znalosti a utužovat kontakty ekologických zemědělců na obou stranách hranice. Navzájem si můžeme mnoho znalostí předat, a to nejlépe přímo v praxi," uzavřela Kateřina Nesrstová. Nastíněná spolupráce se týká třeba využívání homeopatik v ekologickém zemědělství pro léčbu zvířat nebo zlepšování kvality porostů, či nadstandardů veterinárních kontrol.

Jednání se uskutečnila u příležitosti kongresu ekologického zemědělství v rámci veletrhu BioFach 2013, který v sobotu skončil v Norimberku. Potvrdilo se tak i letos, že je i místem navazování efektivní spolupráce na mezinárodní úrovni.

Za PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců Sylva Horáková

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů