Farmářské slavnosti začínají

Farmářské slavnosti začínají

Malebná farma rodiny Sýsových v Novotinkách ve Středočeském kraji bude první, která letos přivítá návštěvníky Farmářských slavností. V sobotu 18. května tak zahájí třetí ročník úspěšného projektu Ministerstva zemědělství a Asociace soukromého zemědělství ČR. V průběhu roku pak mohou lidé navštívit ještě dalších pět rodinných farem oceněných v soutěži Farma roku.

"Prostřednictvím Farmářských slavností se snažíme propagovat zemědělství a rodinám s dětmi ukázat, jak domácí hospodářství vypadá. Co to je české domácí zvíře, aby děti věděly, jak vypadá husa, koza nebo kachna. Často sice vědí, jaká zvířata žijí v Africe, ale netuší, co máme u nás doma. Dalším důvodem je představit lidem regionální výrobky a umožnit jim lépe se orientovat v tom, co se v Česku vyrábí, co dobrého farmáři produkují. Jsou to totiž výrobky pod kontrolou našich veterinářů, takže jsou zaručeně kvalitní," říká ministr zemědělství Petr Bendl.

Loni navštívilo zemědělské statky v rámci Farmářských slavností na 30 000 lidí. Novinkou letošního roku je postava Zvídavého Tondy, který bude slavnostmi provázet. "Dětem jsme se rozhodli přiblížit venkov, vztah k půdě a poctivé práci kreslenou postavičkou Zvídavého Tondy, který prožívá příběhy z farem spolu s dětmi," vysvětluje ředitelka Odboru komunikace MZe Eva Chaloupková. "Pro rodiče nově připravujeme také ochutnávky potravin, které získaly značku Regionální potravina, ale i brožurku zvyšující povědomí o kvalitních potravinách," dodává Chaloupková.

Farmářské slavnosti se uskuteční ve Středočeském, Plzeňském, Jihočeském, Pardubickém, Moravskoslezském a Libereckém kraji od května do října. Pro ty první na Statku Novotinky rodiny Sýsových je připravena například Farmářská stezka s osmi stanovišti her a kvízů o farmaření a životě na farmě. Děti budou mít také možnost si v interaktivních dílnách zasadit květiny nebo malovat na květináč. Hrát bude hudební skupina HOP TROP.

Termíny konání akcí jsou na webové stránce www.farmarskeslavnosti.cz a na sociální síti Facebook. Vstupné na všechny akce je zdarma.

Farmářské slavnosti v roce 2013

18. května 2013 - Středočeský kraj: Statek Novotinky, Petr Sýs

22. června 2013 - Plzeňský kraj: Kralovice, František Janko

6. července 2013 - Jihočeský kraj: Branná (Třeboň), Václav Smolík

27. července 2013 - Pardubický kraj: Trstěnice, Josef Sotona

24. srpna 2013 - Moravskoslezský kraj: Krnov - Petr Löwenthal

14. září 2013 - Liberecký kraj: Dvůr Borčice, Radko Lyer


Jan Žáček
tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů