zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Česká geologická služba a výzkum podzemních vod

04.07.2013
Hydrogeologie
Česká geologická služba a výzkum podzemních vod

Výzkum v oblasti podzemních vod je motivován potřebou poznání mechanizmů a zákonitostí proudění podzemních vod v hydrogeologických strukturách, stanovení hydraulických vlastností hornin a chemického složení podzemních vod. Výsledkem je definování podmínek tvorby podzemních vod, infiltračních oblastí, míst akumulace a drenáže v hodnocené struktuře.

Získané poznatky slouží v praktických aplikacích pro hodnocení zdrojů podzemních vod, jejich využitelnosti, kvality a strategie jejich ochrany. Informace o chemickém složení podzemních vod jsou využívány jako podklady pro posouzení jejich vhodnosti pro vodárenské účely.

Aplikovanou součástí hydrogeologických výzkumů je také problematika ukládání nebezpečných odpadů a surovin do horninového prostředí. Zde je výzkum zaměřen na hydraulické vlastnosti pevných hornin a na vývoj metodiky a technického vybavení pro terénní testy v maloprofilových vrtech.

Hlavními směry výzkumu ČGS v oblasti podzemních vod v současné době jsou:

Rebilance zásob podzemních vod

Projekt zahrnuje přehodnocení přírodních zdrojů podzemních vod ve vybraných hydrogeologických rajonech a přípravu metodického a organizačního základu pro systémové a pravidelné přehodnocování přírodních zdrojů podzemních vod na celém území ČR v budoucích letech.

Hydrogeologické mapování

Specialisté ČGS se v rámci edice geologických map 1 : 25 000 věnují tvorbě hydrogeologických map a schémat včetně vysvětlujících textů.

Aplikovaná hydrogeologie

ČGS se dlouhodobě zabývá studiem hydraulických vlastností puklinového prostředí pevných hornin při řešení projektů orientovaných na ukládání odpadů a surovin do horninového prostředí.

ZDROJ:ČGS

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
4
11. 2021
4.11.2021 - Konference
Praha, HubHub - Palác Ara
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí