Dovoz a vývoz potravin stále stoupá

Škodí to našemu zdraví, zemědělství i krajině...

27. srpna 2013
Dovoz a vývoz potravin stále stoupá

Český obchod s potravinami meziročně opět stoupl. V první polovině roku 2013 jsme podle statistik ČSÚ dovezli potraviny za 73 miliard korun, do zahraničí jsme současně vyvezli potraviny za téměř 56 miliard [1]. Je to o několik miliard více než za stejné období roku 2012. Evropou i světem bude tedy křižovat ještě více potravin než loni - bude více dopravy, exhalací, nemocí a méně pracovních příležitostí pro naše zemědělce.

Už loňská statistika byla varující jak objemem, tak složením potravin. V roce 2012 jsme dovezli potraviny v hodnotě 145 miliard Kč a vyvezli potraviny za 110 miliard. Potravinám dovezeným z Evropské unie poprvé vévodilo maso a masné výrobky, jejichž import převýšil i zeleninu a ovoce, které do té doby převládaly.

Přitom běžně dovážíme potraviny tradičně pěstované na našem území - a tytéž potraviny zároveň exportujeme. Například loňský import brambor činil 90 tisíc tun, export necelých 48 tisíc tun. Česneku jsme dovezli 7 tisíc tun a do zahraničí jej putovalo 1,5 tisíce tuny. Jablek jsme koupili 83 tisíc tun a prodali 108 tisíc tun. Z analýz ČSÚ navíc vyplývá, že dynamika dovozů potravin je výrazně rychlejší než celková spotřeba potravin.

Na tomto vývoji tratí především čeští zemědělci a zpracovatelé potravin. V letech 2000 až 2011 ubylo v českém zemědělství 15 % skotu, 53 % prasat a 31 % drůbeže. Více než třetina lidí zaměstnaných v zemědělském odvětví musela změnit zaměstnání nebo přišla o práci [2].

Spolu s českými zemědělci trpí tímto vývojem také český venkov a krajina. Navíc kamiony, lodě a letadla zbytečně převážející potraviny napříč kontinenty znečišťují ovzduší, produkují nadměrný hluk a znepříjemňují život v mnoha městech a obcích. V neposlední řadě na tento trend doplácejí samotní spotřebitelé, kteří místo čerstvých potravin musejí vybírat z nekvalitních, chemicky ošetřených výrobků často nejasného původu.

Hnutí DUHA proto pomáhá spotřebitelům nakupovat kvalitní, zdravé, místní potraviny, ideálně pocházející z ekologického zemědělství, které je šetrné k lidem i přírodě. Kromě publikací obsahujících například návod na založení bioklubů a farmářských trhů ve vlastním městě [3] nabízíme spotřebitelům take mobilní aplikaci adresáře drobných zemědělců, kteří nabízejí přímý prodej svých výrobků [4]. Adresář obsahuje vice než 400 aktuálních kontaktů a navazuje na webové stránky potraviny.cz. Od spuštění aplikace v červenci si ji do svých mobilů stáhly už stovky lidí.

Klára Havlová z Hnutí DUHA řekla:

"Každoroční čísla o zahraničním obchodu s potravinami nás jako spotřebitele nutí k zamýšlení. Za možná nudnými statistickými údaji se totiž skrývají velké problémy - silince plné kamionů, znečištěné ovzduší a hluk, úbytek pracovních míst na českém venkově i nenápaditá a nekvalitní nabídka supermarketů."

"Díky naší mobilní aplikaci adresáře farmářů si můžete čertsvé a kvalitní potraviny od místních zemědělců najít kdykoli a kdekoli. Adresář v mobilu vám poradí, kde a jak nakoupit zdravě a nejblíž cestou z práce nebo i daleko od domova. Pokud chcete udělat něco navíc, založte s přáteli bioklub nebo rovnou farmářské trhy. Rady, jak na to, najdete v publikacích Hnutí DUHA."

Kontakty:

Klára Havlová, spotřebitelský program Hnutí DUHA, 775 731 431, klara.havlova@hnutiduha.cz

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, jan.pinos@hnutiduha.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů