MŽP bude znovu řešit průzkum ložisek uhlí u Slaného na Kladensku

6. září 2013
MŽP bude znovu řešit průzkum ložisek uhlí u Slaného na Kladensku

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) se bude muset znovu zabývat průzkumem ložisek černého uhlí u Slaného na Kladensku, který loni zakázalo. Proti tomuto rozhodnutí podala rozklad těžařská společnost. ČTK to dnes řekl mluvčí ministerstva Matyáš Vitík. Těžaři chtějí uhlí z ložisek získávat metodou podzemního zplyňování, při které se uhlí zapálí pod zemí a na povrch se dostává jen plyn.

Uhlí chce na Kladensku těžit společnost Wildhorse Energy CZ, která už při loňském rozhodnutí o zákazu průzkumu ložisek naznačovala, že se odvolá. Podle společnosti je rozhodnutí ministerstva účelové a nezákonné, což ministerstvo odmítá. "Po vydání tohoto rozhodnutí není již žádných pochyb, že MŽP bez ohledu na to, jestli existují zákonné důvody či nikoli, bude blokovat vydávání zřejmě jakýchkoliv průzkumných území," sdělil tehdy ČTK prokurista společnosti Roman Rácz.

Podle Vitíka byl rozklad proti rozhodnutí resortu podán v polovině srpna a ministerstvo jej teprve bude posuzovat a řešit. "Vzhledem k tomu, že jde o čerstvou záležitost, jakékoli závěry nebo náznaky, jaké bude stanovisko ministra, by byly předčasné," uvedl Vitík. Dodal, že se v tomto případu teprve shromažďují podklady pro jednání rozkladové komise. Výsledek by mohl být známý v příštích týdnech nebo měsících.

Ministerstvo žádost o průzkum ložisek černého uhlí před více než rokem zamítlo kvůli obavám z možné kontaminace podzemních vod, znečištění ovzduší a nežádoucích zásahů do krajiny. Dříve byl zakázán průzkum kvůli stejné metodě těžby také na Mělnicku, Mladoboleslavsku a Karvinsku.

Firma chce na Kladensku prozkoumávat ložiska uhlí u 13 obcí kolem Slaného. Proti metodě podzemního zplyňování se v minulosti postavily desítky představitelů obcí, kteří se obávali zhoršení životního prostředí, zejména kontaminace vod. Podle těžařů je ale naopak tato metoda bezpečná.

Matěj Říha

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů