ČSSD připouští těžbu za limity, uhlí by dobývala polostátní firma

24. září 2013
ČSSD připouští těžbu za limity, uhlí by dobývala polostátní firma

Sociální demokraté stále otevřeněji hovoří o možnosti prolomit limity těžby uhlí v severních Čechách. Jednou z podmínek by podle stínového ministra průmyslu Milana Urbana bylo, že by těžbu zajišťovala firma, ve které by měl určitý podíl stát.

"Cílem je, aby se část nerostného bohatství země čerpala ve prospěch státu a konkrétního regionu. Stát by v tomto případě nebyl podnikatelským subjektem v pravém slova smyslu," vysvětluje myšlenku Urban. Odmítá však vyvlastňování pozemků, stát se podle něj musí s obyvateli obcí dohodnout.

Kromě peněz, které by chtěli sociální demokraté zčásti vracet přímo do kraje, by tak vláda získala nad těžbou kontrolu. "Klíče k nerostnému bohatství nemůže mít soukromá firma. Ani v severních Čechách, ani nikde jinde," zdůrazňuje Urban. V posledních dnech se intenzivně diskutuje o roli soukromých vlastníků těžařských společností poté, co firma OKD rozhodla o ukončení těžby v karvinském Dole Paskov.

Investice společného podniku by však musel uhradit soukromý sektor, ČSSD počítá s tím, že stát by z firmy jen inkasoval část zisků. A na oplátku by právě umožnil těžařům dobývat uhlí za hranicí současných limitů.

"Se zástupci těžebních společností jsme o tom ještě nejednali. Pořád je totiž podmínkou široká shoda politiků i lidí v regionu," dodal stínový ministr.

Úvahy o prolomení limitů těžby před týdnem podpořil i první místopředseda ČSSD Michal Hašek, který je také šéfem Asociace krajů ČR. "Bude-li zájmem ústeckého regionu, aby byly limity prolomeny, budeme hájit jeho stanovisko," říká Hašek. Ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) těžbu za limity podporuje a již dříve avizoval, že kraj navrhne budoucí vládě jejich prolomení.


Klíče k nerostnému bohatství nemůže mít soukromá firma.
Milan Urban
stínový ministr průmyslu

AUTOR: Aleš Měřička
AUTOR-WEB: www.ihned.cz

Zdroj:HN
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů