zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Do dvou let bude na světě až 20 milionů CNG vozidel

10.10.2013
Ekologická auta
Do dvou let bude na světě až 20 milionů CNG vozidel

Podle zprávy TechNavio o průzkumu trhu s vozidly na stlačený zemní plyn (CNG) by se do roku 2015 mohl počet těchto vozidel celosvětově navýšit až na 19,8 milionu. V zemích EU je dnes necelý milion CNG vozidel, což je půl procenta z celkového počtu vozidel v provozu. Do roku 2020 by to ale měl být desetinásobek.

Počty CNG vozidel se budou prudce navyšovat i díky samotným výrobcům CNG vozidel. V poslední době bylo totiž představeno několik nových typů CNG vozidel.

Podle ministerstva životního prostředí klesly emise skleníkových plynů v ČR od roku 1990 téměř o třetinu, v oblasti dopravy, především osobní a nákladní automobilové, však emise narostly dvojnásobně. Jednou z možností, jak emise z dopravy snižovat, je využívání vozidel na zemní plyn. Počet těchto vozidel a tedy i prodej CNG u nás narůstá každým rokem. "V loňském roce se navýšil prodej CNG v ČR o 26 % a letos očekáváme ještě vyšší číslo," říká Zdeněk Prokopec, předseda představenstva Asociace NGV.

PŘIBÝVÁ VOZIDEL I PLNICÍCH STANIC

Současných 5500 CNG vozidel ale zatím netvoří ani procento všech vozidel v ČR. Za prvních 5 měsíců letošního roku se prodalo 143 nových vozidel na CNG. Roste ale i počet dovezených ojetých vozidel s CNG pohonem. V oblasti přestaveb přibylo například 150 přestavěných vozů Fabia Combi na CNG pro Státní úřad inspekce práce.

Tak jak bude přibývat vozidel s pohonem na zemní plyn, přibudou i CNG plnicí stanice. Podle odhadů Benziny by v roce 2020 měl celkový podíl plynných paliv v dopravě v ČR tvořit 7 % a v roce 2030 již 13 %. Benzina plánuje strategicky rozšířit své stanice o CNG. Dnes lze natankovat CNG na stanicích Benziny v Brně a v Humpolci. Do dvou až tří let by mělo přibýt dalších 20 lokalit, především na frekventovaných silničních tazích ale i ve velkých městech. V budoucnu by Benzina ráda navýšila počet CNG stanic na svých čerpacích stanicích až na 40.

NOVÉ VOZY NA PLYN

V poslední době bylo představeno více než osm nových typů CNG vozidel. Na indický trh byl uveden mini CNG vůz TataNano. Má sice výkon jen 38 koní a dosahuje rychlosti pouze 88,5 km/h, do města je ale ideální. Na švédském trhu bude v říjnu v prodeji Volvo V 60 Bi-Fuel, s výkonem 213 koní a celkovým dojezdem 1120 km. Bylo představeno jako velká novinka v polovině června na mezinárodní výstavě NGV 2013 v Gothenburgu. Další novinkou je Mercedes Benz třídy B, který splňuje již dnes normu EURO 6, má spotřebu 4,4 kg CNG/100 km a celkový dojezd 660 km.

V příštím roce bude v prodeji Audi A3 Sportback g-tron se 4válcovým motorem o objemu 1,4 litru a výkonu 110 koní, kombinovanou spotřebou 3,6 kg/100 km a celkovým dojezdem 780 km. Koupit bude možné také Volkswagen Golf VII na CNG, který má kombinovanou spotřebu 3,6 kg/100 km a ujede až 1300 km. Na českém trhu se nově objevil Seat s modelovou řadou Mii na CNG, kdy Mii Ecofuel má spotřebu 2,9 kg CNG/100 km, dojezd 600 km. Dalším CNG vozidlem je VW Eco-up! CNG, který má spotřebu jen 2,9 kg/100 km a ujede 550 km.

"Na jaře příštího roku by měla Škoda Auto představit dlouho očekávanou Octavii na CNG, která bude mít celkový dojezd 1300 km a spotřebu pouze 3,6 kg/100 km," říká Zdeněk Prokopec z Asociace NGV.

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí