Šampaňského bude letos dost

20. října 2013
Šampaňského bude letos dost

Francouzské domy Champagne jsou ohledně letošní úrody optimistické. V jarních měsících bylo sice počasí nepříznivé a posunulo kvetení hroznů až na začátek července, ale v létě již počasí hroznům velmi přálo, těsně před sklizní bylo sucho a slunečno. Letošní sklizeň by měla přinést zhruba 300 až 310 mil. vyprodukovaných lahví šampaňského, tedy lepší průměr.ilustrační obrázek

Vlivem ekonomické krize prodeje šampaňského ve Francii stagnují, od roku 2010 se každoročně prodá přibližně 170 mil. lahví, což představuje asi polovinu produkce. Naopak v zahraničí prodeje lehce rostou. Anglie, USA a Japonsko dohromady kzkonzumují 60 mil. lahví za rok, což představuje 40 % exportu. Čína sice zůstává se 2 mil. lahvemi minoritním trhem, ale vzhledem k tomu, že se jedná o mladý trh, představuje do budoucna silný potenciál.

Rostoucím segmentem mezi šampaňskými je růžové champagne, jehož ovocná chuť se zamlouvá především ženám a svou barvou je přímo předurčeno k oslavám. Podíl růžového šampaňského se u některých domů pohybuje na 20 % produkce.

V loňském roce se celosvětově prodalo šampaňského za 4,39 mld. eur. Na celkové ploše 33 585 hektarů vinic champagne AOC pracuje každým rokem přibližně 120 000 sezónních pracovníků, kteří ručně sklízejí hrozny třech specifických odrůd pro šampaňské (pinot noir, pinot meunier, chardonnay).

ZDROJ: Businessinfo.cz, kolektiv pracovníků zahraničního zastoupení MPO v Paříži.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů