zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Tesco zkouší vozit zboží po železnici

25.11.2013
Doprava
Tesco zkouší vozit zboží po železnici

Obchodní řetězec Tesco začal vozit část zboží na sever Moravy po železnici. Během zkušebního provozu, který trval půl roku, bylo přepraveno vlakem přes 6000 palet zboží, a na silnice tak nemuselo vyjet 200 kamionů. Firma plánuje rozšířit tento způsob dopravy zboží i do dalších míst.

"Pro přepravu vybraného typu zboží vhodného pro vlakovou dopravu jsme museli přenastavit své logistické systémy. S výsledky půlročního zkušebního provozu i jeho ekonomickou stránkou jsme však spokojeni, a proto plánujeme rozšíření železniční přepravy do dalších lokalit severní Moravy," uvedl manažer dopravy Tesca Oldřich Král.

Na nádraží Šenov v Moravskoslezském kraji denně dorazí z centrálního skladu ve středočeském Postřižíně zboží, které odpovídá objemu zhruba dvou kamionů. Zboží se na vlaky nakládá v návěsech na překladišti v Lovosicích. Návěsy pak pokračují dále po železniční trati na překladiště u Ostravy, kde se složí a pomocí jiného tahače se pak zboží dopraví na provozovny po silnici.

"Vlaky představují prozatím malé procento celkově přepraveného zboží, které do Moravskoslezského kraje vozíme. Železnici vnímáme především jako ekologickou alternativu dopravy, která je vhodná pro vybrané druhy zboží na určitých trasách," dodal Král. Železniční doprava je podle něho sice ekologicky šetrná, pro maloobchodní sektor je ovšem její nevýhodou doba přepravy - jedna cesta může trvat až šestnáct hodin. Řetězec tak může po železnici přepravovat pouze suché potraviny a trvanlivé zboží.

Zdroj: Logistika

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí