Úterý, 30. dubna 2024

Sněmovna omezila užívání fosforečnanů v myčkách nádobí

Sněmovna omezila užívání fosforečnanů v myčkách nádobí

Sněmovna schválila vládní novelu, která v návaznosti na předpisy EU omezuje užívání fosforečnanů v prostředcích pro automatické myčky nádobí. Normu, kterou dnes poslanci přijali drtivou většinou ve zrychleném režimu, nyní dostane k posouzení Senát.

Sněmovna o předloze rozhodla ve zrychleném režimu vzhledem k tomu, že by se v českém právním řádu měla podle požadavků EU objevit ještě tento měsíc. Podobnou novelu o chemických látkách předložila už loni tehdejší vláda Petra Nečase (ODS), Sněmovna ji ale kvůli svému rozpuštění nestihla projednat.

Navrhovaná omezení nemají mít zásadní dopad vzhledem k tomu,že většina v Česku prodávaných pracích prostředků a detergentů pro myčky už vyhovuje stanoveným limitům obsahu fosforečnanů a jiných sloučenin fosforu.

Předloha v návaznosti na nové omezení zpřesňuje sankční ustanovení, výši pokut až do tří milionů korun. Norma nicméně nově rozděluje příjemce výnosů z pokut. Příjem z pokut uložených Českou inspekcí životního prostředí má být příjmem Státního fondu životního prostředí a příjem z pokut, které uloží jiné správními orgány, má putovat do státního rozpočtu.

Norma se dotýká také zavádění nařízení Reach o regulaci chemických látek. Upravuje například pravidla vyžadování osvědčení o správné laboratorní praxi. V evropském systému Reach zatím na konci loňského května skončila druhá vlna registrace chemických látek. V červnu se pak zástupci členských států EU dohodli o rozšíření "kandidátské listiny" chemických látek, jež vzbuzují mimořádné obavy. Zatím jich je téměř 150, podle odborníků se jich však na trhu EU objevuje až desetkrát víc. Česká republika a některé další evropské státy zatím na kandidátský seznam nenominovaly ani jednu látku.

ČR patřila k zemím, které při zavádění nařízení Reach žádaly Evropskou komisi, aby nová pravidla přehodnotila. Cílem Reach je shromáždit všechny dostupné informace o zhruba 30.000 chemických látkách, které jsou na evropském trhu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů