První ročník Festivalu udržitelné módy ukázal, že to jde i jinak

26. června 2026 11:46

EIA

Havárie

Chemické látky

Odpady

V pražských Holešovicích se v dubnu 2026 uskutečnil první ročník Festivalu udržitelné módy. Celodenní program nabídl swap oblečení, workshopy, módní přehlídku i přednášku o toxických látkách v textilu. A ukázal, že móda může být krásná i šetrná k planetě. V prostoru Město Moře v pražských Holešovicích proběhl 18. dubna 2026 první ročník Festivalu udržitelné módy, známého také jako FUMfest. Akce, kterou uspořádala nevládní organizace Arnika v rámci svého programu Toxické látky a odpady, přinesla den plný inspirace a praktických ukázek toho, jak se dá k oblékání přistupovat ekologicky a odpovědně. Program festivalu běžel od rána do podvečera. Hlavním tahákem byl celodenní swap oblečení, kde si návštěvníci mohli přinést až pět kousků a odnést si libovolný počet. Pro malé i velké byly připravené kreativní workshopy, včetně ukázky výroby upcyklovaného podsedáku z recyklovaného textilu, která působivě podtrhla celkového ducha akce. Součástí dne byla výstava studentské tvorby a prodejní stánky lokálních tvůrců udržitelné módy. Festivalem provázela spoluzakladatelka platformy Slow Femme Veronika Ohrádková. V odpoledním programu si návštěvníci mohli vyslechnout přednášku o toxických látkách v oblečení od odbornice z Arniky a panelovou diskusi, do které přijaly pozvání stylistka Julia Silajdžić a herečka Andrea Růžičková. Polední stand-up vystoupení dodalo dnu odlehčenější náladu a večer vyvrcholil módní přehlídkou, na které se představili lokální návrháři - jedním z vrcholů byla performance studia Renesanc. Přehlídka přitáhla pozornost nejen návštěvníků, ale i dobrovolnic, které se samy rozhodly zkusit si modeling na mole předvedly udržitelné kousky. O občerstvení se postaral foodtruck Lokše od Zuzky a bar v prostorách Města Moře. Naše skříně praskají ve švech Festival udržitelné módy reaguje na jeden z nejpalčivějších environmentálních problémů současnosti. Oblečení se dnes vyrábí víc, než dokážeme unosit, a textilní odpad rychle přibývá. V Česku tvoří podle dat Arniky tři až šest procent směsného odpadu, tedy 120 000 až 200 000 tun ročně. Pro představu je to zhruba tolik, jako by každý z nás každý týden vyhodil jedny džíny. V celosvětovém měřítku je situace ještě dramatičtější: ročně se na planetě vyhodí 92 milionů tun textilu a pouze jedno procento oblečení se zrecykluje. Zbytek z většiny skončí na skládce nebo ve spalovně. Podle dat Evropského parlamentu spotřeboval průměrný Evropan v roce 2022 devatenáct kilogramů nového textilu ročně, přičemž zhruba dvanáct kilogramů oblečení na osobu každý rok skončilo v odpadu. Módní průmysl přitom odpovídá za zhruba deset procent celosvětových emisí uhlíku, což je více než mezinárodní letecká a námořní doprava dohromady. Na výrobu jediného bavlněného trička je potřeba přibližně 2 700 litrů vody - tolik, kolik jeden člověk vypije za dva a půl roku. Problém přitom není jen v množství, ale i v kvalitě. Arnika dlouhodobě upozorňuje na přítomnost toxických látek v oblečení, zejména takzvaných věčných chemikálií PFAS, které se používají při impregnaci outdoorového oblečení a které se v přírodě prakticky nikdy nerozloží. Studie, na které spolupracovali i odborníci z Arniky, odhalila alarmující hladiny zakázané látky PFOA v dětských bundách prodávaných v Evropě - ty nejhorší výsledky přitom zaznamenaly vzorky z Česka. Právě přednáška o toxických látkách v textilu patřila k nejsledovanějším bodům programu.. Od ledna 2025 platí v celé Evropské unii povinný oddělený sběr textilního odpadu. Evropská komise navíc v rámci své textilní strategie připravuje zavedení rozšířené odpovědnosti výrobců, kteří budou muset finančně přispívat na sběr, třídění a recyklaci textilu, který uvedou na trh. Evropský parlament v září 2024 schválil novou směrnici, která se výslovně zaměřuje i na značky rychlé módy jako Shein nebo Temu. Cílem je, aby rychlá móda přestala být normou a výrobci začali navrhovat oblečení s ohledem na jeho celý životní cyklus. Splněný sen na mole, dobrý pocit ze swapu S organizací festivalu pomáhali dobrovolníci zapojení prostřednictvím programu FoRS GearUp!, jejichž ohlasy potvrzují, že první ročník zasáhl správnou strunu. Všichni se shodují na jednom: příští rok by se rádi zapojili znovu. Dobrovolnice Jana Svobodová ocenila zejména swap a celkovou atmosféru akce. ,,Festival jsem si velmi užila. Stánky s přírodní kosmetikou a recyklace textilu na podsedáky krásně a originálně podtrhly ducha akce," řekla po akci a dodala: ,,Přijde mi to jako smysluplný a odlehčený prostředek, jak tuto závažnou tématiku dostat mezi lidi. Pro mnoho lidí je to pak přístupnější cesta k této tématice a informacím. Pokud byť i jediný člověk, který na akci přišel třeba jen kvůli swapu, si na chvíli poslechl přednášku a donutilo ho to se nad tématem zamyslet, tak to mělo smysl." Pro Kačku Brňákovou se festival stal doslova splněným snem. ,,Nejvíc mi v paměti utkvěla módní přehlídka, kterou jsem měla tu možnost jít. Bylo to pro mě zkrátka splněným snem," svěřila se. ,,Festival mi dal úžasnou zkušenost a díky němu jsem měla možnost poznat super lidi, hlavně další dobrovolnice, které se rozhodly také vyzkoušet modeling, protože všechny byly naprosto úžasné!" Dobrovolnice Laura vyzdvihla výběr místa i módní přehlídku. ,,Celkově se mi líbil prostor Města Moře, který byl zvolený. Módní návrháři byli vybráni skvěle," hodnotí. Swap podle ní fungoval výborně - přinesla si několik kousků a odnesla si jiné. ,,Na festivalu jsem potkala inspirativní a zajímavé lidi, se kterými bych ráda spolupracovala nebo se jen potkávala nadále. Určitě bych se zapojila znovu a doufám, že se za rok zase uvidíme." Pozitivní zkušenost si z akce odnesla i Štěpánka Ledvinka, která na festivalu prodávala svoji udržitelnou značku. ,,Přišlo spoustu skvělých lidí, kteří jevili zájem o mou značku. Bylo krásné si s nimi povídat," popisovala. A dodala: ,,Akce mi ukázala, že má cenu chodit se svojí značkou mezi lidi a neprodávat jen na internetu. Že stojí za to si s lidmi povídat, že je můj příběh zajímá. Příště se zase moc moc ráda zapojím! Dává mi to strašně moc smysl!" Udržitelnost se nosí První ročník FUMfestu dokázal, že udržitelnější přístup k módě nemusí znamenat dokonalost ani striktní pravidla. Někdy stačí trochu nadhledu, pár dobrých nápadů a chuť nosit věci déle. Festival lidem připomněl, že k odpovědnějšímu šatníku stačí trochu zvědavosti - ať už jde o kousek ze secondhandu, od lokálního tvůrce, nebo z hloubi vlastní skříně. Arnika plánuje v konání festivalu pokračovat i v příštím roce. Kdo se chce do příprav zapojit jako dobrovolník nebo chce festival podpořit, může sledovat aktuální informace na Instagramu a na webu fumfest.cz. Více o problematice textilního odpadu a udržitelné módy nabízí brožura Rychle vyrobeno, rychle vyhozeno, kterou si lze stáhnout na webových stránkách Arniky. Festival udržitelné módy spolufinancuje hlavní město Praha, program FoRS GearUp! a Evropská unie.
Zdroj: Arnika
27.6.
26.6.

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů