Sobota, 20. července 2024

Nerostné suroviny naší planety

Nerostné suroviny naší planety

Zásoby nerostů jsou důležité pro jednotlivé státy, neboť umožňují určitou míru nezávislosti a přísun finančních prostředků. Distribuce nerostů ve světě však není rovnoměrná, je dána geologií planety Země. Nejběžnější surovinou je železo (Fe). Největší zdroje železné rudy jsou v ČLR, Brazílii, Austrálii, Rusku a v Indii. Tyto země vlastní na 70 % světových zásob této rudy. Austrálie je jedničkou v zásobách uranu na světě. Kanada je největší exportér rudy uranu, Mexiko je největším exportérem stříbra (Ag). Diamanty se těží na jihu Indie a hlavně na černém kontinentu. Světové zdroje zlata (Au) pocházejí z JAR, USA a západní Austrálie, rozsáhlá naleziště jsou také ve světových mořích a oceánech. Měď (Cu) se nachází v Chile, Mexiku, USA, Indonésii, Austrálii, Peru, Rusku, Kanadě, Číně, Polsku a Kazachstánu. Naleziště bauxitu, rudy hliníku jsou v Austrálii, Brazílii, Řecku, Guineji, Guyaně, Indii, Jamajce, Rusku, na Surinamu, v USA a Venezuele.

Energetické suroviny - ropa, zemní plyn, uhlí a uran tvoří asi 80 % peněžní hodnoty všech vytěžených nerostů. Největší zásoby ropy/plynu jsou v Kanadě, USA, Mexiku, Saudské Arábii, Iránu, Iráku, Spojených Arabských Emirátech a Kuvajtu a dále též v Rusku, Bruneji a nově se zdá že i ve Středozemním moři.

Nejvíce zásob nerostů na zeměkouli tvoří horniny využívané jako bazální stavební suroviny. Prvenství zaujímá stavební kámen a písek.

ZDROJ: vitejtenazemi.cz, upraveno, kráceno

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů