Sobota, 20. července 2024

Zdravá města se připojují k mezinárodní kampani Světový den bez tabáku

Zdravá města se připojují k mezinárodní kampani Světový den bez tabáku

Světový den bez tabáku připadá každoročně na 31. květen. Mezinárodní kampaň podporovaná Světovou zdravotní organizací (WHO) se zaměřuje na prevenci nemocí spojených s užíváním tabákových výrobků. Ke kampani se hlásí také členové Národní sítě Zdravých měst ČR (NSZM). Letošní ročník kampaně se celosvětově zaměřuje především na téma nezákonného obchodu s tabákovými výrobky.

Nezákonný trh s tabákem může podle provedených studií a informací poskytnutých globálním celním společenstvím představovat asi jednu z každých deseti cigaret spotřebovaných na celém světě. Z mnoha rozličných úhlů pohledu je nezákonný obchod s tabákovými výrobky významným globálním problémem, zahrnujícím zdraví, právo a ekonomiku, správu věcí veřejných a korupci.

V České republice se každoročně u příležitosti Světového dne bez tabáku koná řada osvětových akcí s protikuřáckou tematikou. Kampaň podporuje kromě WHO také Státní zdravotní ústav. Přímo ve Zdravých městech, obcích a regionech se chystá řada akcí, jako jsou ,,Cesty za čistým vzduchem", soutěže a divadelní představení s protikuřáckou tematikou pro děti, přednášky a zdravotní poradenství pro dospělé.

Výběr z aktuálních programů Zdravých měst, obcí a regionů s chystanými akcemi naleznete na adrese www.ZdravaMesta.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů