Neděle, 24. září 2023

Představujeme finalisty letošní soutěže o ekologického Oskara - Energeticky soběstačný hotel s farmou

Ve Středočeském kraji v obci Choťovice na Kolínsku najde zvědavý návštěvník hotel s farmou, který je jako jeden z mála v tuzemsku skutečně energeticky soběstačný

Představujeme finalisty letošní soutěže o ekologického Oskara - Energeticky soběstačný hotel s farmou

Hotel Na Farmě je přitom skvělou ukázkou firemního provozu, který funguje na bázi uzavřeného koloběhu - veškerou energii, živočišné produkty i odpad dokáže totiž nejen sám produkovat, ale také spotřebovat.

Vše začíná setím obilí, krmením skotu a prasat, pokračuje zásobováním bioplynové stanice, která vyrábí teplo a elektrickou energii pro celý areál, a končí voňavým steakem, který připraví řezník v místní bourárně masa a kuchař naservíruje až pod váš nos. Tímto způsobem si lze představit fungování Hotelu Na Farmě, v jehož areálu najde běžný návštěvník nejen dřevostavbu samotného hotelu, ale též bioplynovou stanici, dvě farmy s chovem zvířat a bourárnu s prodejnou masa.

Snaha o ochranu životního prostředí je vedle investice do jednotlivých provozů nejvíce patrná na opatřeních, která každý den realizují sami zaměstnanci a majitelé firmy. V hotelu i na farmě se třídí odpad, zbytky z kuchyně či baru jsou využity ve dvou kompostárnách, které zpracovávají i bio odpad ze sousední vesnice. Část bio odpadu se rovněž spotřebovává v bioplynové stanici, jež vyrábí elektřinu a teplo pro celý areál. Také chov zvířat na farmě probíhá tak, aby měl co nejmenší dopad na okolní přírodu. Prasata jsou z velké části chována na slámě, čímž dochází ke snížení produkce čpavku. Separát a hnůj je vracen do půdy jako organické hnojivo, což pomáhá zlepšovat kvalitu půdy. Součástí areálu hotelu je též sušárna na separát, v níž jsou vyráběny peletky na topení.

Řada nápadů navíc na svou realizaci čeká. Majitelé hotelu chtějí v budoucnu investovat do výstavby wellness centra, v němž využijí teplo a elektřinu z bioplynové stanice. V plánu je rovněž vyčištění plynu z této stanice, který by mohl pohánět osobní automobily a zemědělské stroje. Zbytkové teplo zase najde uplatnění při vytápění skleníků, které v budoucnu poslouží k pěstování vlastní zeleniny a květin.

Pokud Vás tento excelentní příklad oběhového hospodářství zaujal, můžete mu dát hlas a podpořit ho tak v boji o celkové vítězství v letošním ročníku soutěže. Vítězové jednotlivých kategorií budou představeni v říjnu na slavnostním vyhlášení, které již tradičně odvysílá Česká televize. Hlasovat můžete až do 30. září 2016 na www.ekologickyoskar.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů