zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekopublika má svého prvního vítěze

09.10.2017
Obecné
Ekologické vzdělání a výchova
Ekopublika má svého prvního vítěze

Jména oceněných i vítězky zazněla na slavnostním vyhlášení Ekopubliky - Ceny za environmentální publicistiku. Vyhlášení proběhlo dnes, 5. října 2017, v Brně v rámci národní konference Pět oken do ekovýchovy.

Z celkem 16 textů, jež prošly podmínkami nominace, vybrala odborná porota pět článků, které si zaslouží ocenění, a jeden vítězný. Článkem roku 2016 se stal text Kláry Kubíčkové Uhranutí Šumavou, který vyšel v Magazínu Víkend DNES (video - rozhovor s vítězkou Ekopubliky 2016). Klára Kubíčková se však mezi oceněnými objevila ještě dvakrát - a to za texty Jedy, které dýcháme a Třídím, tedy jsem. Mezi dalšími oceněnými jsou Jaroslav Petr z Lidových novin s textem Mizející pralesy, škodlivý vliv na zdraví. Svět se bouří proti palmovému oleji, Petr Svoboda z Lidových novin s článkem Přehrada na Berounce? Megalomanie a Martin Uhlíř z týdeníku Respekt s textem Velké mlčení kolem jedů.

Oceněným autorům předal ceny Ladislav Miko, odborník v oblasti životního prostředí, bývalý ministr životního prostředí a ředitel právě probíhajícího festivalu Ekofilm. Vítězka si kromě věcných cen odnesla také finanční odměnu 10 000 Kč, kterou věnovala Nadace Veronica.

V soutěži se sešly texty vysoké kvality. ,,Nalezneme mezi nimi různá témata zpracovaná různým způsobem - od odborně vyargumentované publicistiky akademických pracovníků až po populárněji pojaté příspěvky či rozhovory. Obsahové rozpětí sahá od lokálních témat (krajinná urbanistika, šetrný chov zvířat, odsun brněnského nádraží, sporná přehrada na Berounce a podobně) přes problematiku v celostátním měřítku (Šumava a otázka národních parků, kontroverzní idea kanálu Dunaj-Odra-Labe, toxicita prostředí, třídění odpadů) až po principiální témata nadnárodní (cyklická ekonomika, komplexní pohled na dopad produkce palmových olejů)," uvádí Jiří Plocek, jeden z iniciátorů vzniku ocenění Ekopublika.

1. ročník Ceny za environmentální publicistiku společně vyhlásily Kulturní noviny a Nadace Veronica ve spolupráci s Lipkou - školským zařízením pro environmentální vzdělávání a Katedrou environmentálních studií FSS MU. Smyslem ocenění je podpořit a zviditelnit tvorbu a publikování environmentálně zaměřených textů v českém tisku, ohodnotit jejich přínos pro osvětu široké veřejnosti a přitáhnout větší pozornost čtenářů k environmentální problematice. Do soutěže mohly být letos zahrnuty texty publikované v denním a týdenním tisku, další ročník, do něhož bude možné posílat nominace již od poloviny října, již obsáhne i internetová média.

Přehled ocenění:

1. místo: Klára Kubíčková - Uhranutí Šumavou (MF Dnes, 01. 10. 2016)

2.-6. místo (abecedně):

Klára Kubíčková - Třídím, tedy jsem (MF Dnes, 2. 1. 2016)

Klára Kubíčková - Jedy, které dýcháme (MF Dnes, 23. 1. 2016)

Jaroslav Petr - Mizející pralesy, škodlivý vliv na zdraví. Svět se bouří proti palmovému oleji (Lidové noviny, 16. 1. 2016)

Petr Svoboda - Přehrada na Berounce? Megalomanie (Lidové noviny, 8. 10. 2016)

Martin Uhlíř - Velké mlčení kolem jedů (Respekt, 3. 12. 2016)

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí