Středa, 19. června 2024

Ekologické cestování

V posledních několika letech se téma změny klimatu stává stále populárnějším, což vyvolává obavy o budoucnost naší planety a ekosystému.

Ekologické cestování

A je k tomu skutečný důvod. Jak se náš každodenní život stává automatizovanějším a mobilnějším, naše uhlíková stopa se stále zvyšuje, což má vážné důsledky pro životní prostředí a zdraví naší planety. Jaký dopravní prostředek si vybrat na svých cestách a jak se chovat?

Jak cestovat ekologicky?

Chcete-li vyrazit na cesty, využijte k tomu veřejnou dopravu. Je to jedna z nejlepších věcí, kterou můžete udělat pro životní prostředí při cestování. Na rozdíl od jízdy vlastním autem nebo letadlem nevytváříte žádné další emise uhlíku. Získáte nejen mnoho zážitků, ale poskytne vám to také možnost interakce s místními obyvateli. Ze všech různých způsobů dopravy způsobuje létání na krátké vzdálenosti největší znečištění na kilometr. Jeden krátký let je samozřejmě lepší než jeden dlouhý, ale je lepší raději jet vlakem. Nejenže snížíte uhlíkovou stopu, ale uvidíte také mnoho přírody.

Než se vydáte do zahraničí, doporučujeme vám zřídit si cestovní pojištění do zahraničí. Při jeho sjednání si přečtěte obchodní podmínky. Téměř každý turista využívá pojištění zavazadel, ale při podrobnějším prozkoumání podmínek celé řady pojišťoven zjistíte, že v ceně pojištění není zahrnuto pojištění elektroniky jako je notebook, mobilní telefon či fotoaparát, ale je třeba si sjednat připojištění k pojištění zavazadel.

Tipy jak se chovat ekologicky na svých cestách

1. Zapomeňte na sáčky

Chcete, aby vzpomínky na vaši dovolenou trvaly roky, ale 500 let je příliš dlouho. Plastové sáčky se mohou rozkládat až 500 let, takže si vezměte s sebou znovu použitelnou nákupní tašku, když jdete nakupovat na místní trhy.

2. Sbalte si jen to nejnutnější

Při létání se počítá každý kilogram. Čím více letadlo váží, tím více emisí uhlíku produkuje. Sbalte pouze to, co skutečně potřebujete - životní prostředí vám poděkuje.

3. Konzumujte lokální stravu a nápoje

Ať už vyrážíte do Chorvatska, Itálie nebo Španělska, naučte se netahat sebou pivo a potraviny. Naopak si vychutnejte lokální kuchyni i místní nápoje. Umožněte svým chuťovým buňkám zažít dobrodružství.

4. V hotelu se chovejte jako doma

Skvělým tipem je pamatovat na to, že byste se měli chovat v hotelu, jako byste byli doma - vyhýbejte se čistým ručníkům, když to není nutné, zapomeňte na dlouhé sprchy a nezapomeňte vypnout televizi, světla a klimatizaci, když opustíte místnost.

5. Držte se cesty

Při pěší turistice vždy zůstaňte na značených cestách a udržujte bezpečnou vzdálenost od všech zvířat, se kterými se setkáte. Pokud se vydáte mimo uvedenou cestu, může to znamenat, že pošlapete chráněné nebo ohrožené rostliny či vyrušíte chráněná zvířata.

6. Cestujte s udržitelnými, ekologickými cestovními agenturami

Výběr cestovních kanceláří a ekologických ubytování je další způsob, jak zajistit, aby vaše cesty byly co nejšetrnější k životnímu prostředí. I když je šetrnější k životnímu prostředí zůstat blízko domova, někdy chcete jít o kousek dál. V takovém případě zvolte nejen ekologický způsob dopravy, ale i ubytování.

Zdroj: Sponzorovaný článek

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů