zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Skrytý život v památkách - výpravy za tajemstvím létajících savců mohou začít!

14.03.2020
Příroda
Ekologická dovolená, cestování
Skrytý život v památkách - výpravy za tajemstvím létajících savců mohou začít!

Zajímá vás, kdo kromě bájných bytostí obývá starobylá sídla, historické pevnosti a tajuplná podzemí? Rádi cestujete a hrajete si? Navštivte webové stránky České společnosti pro ochranu netopýrů napude.sousednetopyr.cz a vydejte se virtuálně i ve skutečnosti na pozoruhodná místa České republiky, kde žijí netopýři!

Netopýři a vrápenci využívají nejrůznější typy úkrytů v blízkosti člověka -- prostorné půdy i štěrbiny ve střechách a na fasádách domů. Toto soužití však přináší netopýrům mnohá úskalí. Při rekonstrukcích domů zanikají místa jejich rozmnožování či zimování a někdy může dojít i k přímé likvidaci netopýrů. ČESON se proto dlouhodobě zaměřuje na přibližování jejich života a ochrany široké veřejnosti. V posledních letech také s využitím tzv. netopýří turistiky.

"Naší snahou je oslovit i tu část veřejnosti, která se o téma netopýrů a jejich ochrany primárně nezajímá. Hledáme proto nové cesty, jak informace zprostředkovat. Již několik let se věnujeme propagaci netopýrů na hradech a zámcích, aktuálně chystáme spolupráci se správci dalších turisticky atraktivních lokalit, jako jsou zpřístupněná stará důlní díla či vojenské pevnosti", vysvětluje Eva Cepáková, koordinátorka projektu Skrytý život v památkách.

"Interaktivní mapa na našem webu přináší tipy na výlety do zajímavých ! míst, kde se mohou návštěvníci s netopýry blíže seznámit ve výkladu průvodců, s pomocí informačních cedulí nebo s využitím hravých pracovních listů pro děti. Na mapu, která v současnosti zahrnuje přes třicet lokalit, v letošním roce přibydou například hrady Landštejn a Lukov u Zlína, zámky Valeč a Libochovice, štoly v okolí Jílového u Prahy, důl Jeroným, ale i řada dalších míst včetně jeskyní. Od roku 2017 je v provozu úspěšná geocachingová série "S Drákulou v netopýřím světě" a chystáme se zapojit i do další outdoorové hry, tzv. questingu", přibližuje Cepáková.

"K šíření povědomí o zajímavém životě netopýrů využíváme i další moderní přístupy a technologie. Na třech lokalitách poběží v turistické sezóně přímé videopřenosy z letních kolonií, nahlédnout do soukromí těchto pozoruhodných savců bude možné také online. Připravujeme rovněž natáčení krátkého vzdělávacího videa", doplňuje Dita Weinfurtová z ČESON.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí