zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Aktivisté okupují ulice okolo Poslanecké sněmovny. Politiky vyzývají k řešení klimatické krize

01.10.2020
Klimatické změny
Aktivisté okupují ulice okolo Poslanecké sněmovny. Politiky vyzývají k řešení klimatické krize

Před Poslaneckou sněmovnu dnes ráno dorazilo několik desítek aktivistů z klimatického hnutí Extinction Rebellion (zkráceně XR, česky Rebelie proti vyhynutí). Ve Sněmovní na některé z nich policie zaútočila pepřovým sprejem a zprvu jim tak zamezila v poklidném vstupu do prostoru před hlavním vchodem. Zhruba desítce se však podařilo do ulice časem proniknout a utábořit se tam.

Zbytek blokuje průjezd v Tomášské ulici a okupuje tento prostor na protest proti nečinnosti českých poslanců v otázce klimatické krize. Několik aktivistů se připoutalo a jedna aktivistka se pohupuje ve vzduchu na vysoké ocelové trojnožce. Policisté zde situaci monitorují, ale dá se očekávat, že protestující brzy vyzvou k urychlenému opuštění prostoru, protože demonstrace před Parlamentem nejsou povolené.

Účastníci však vyjádřili odhodlání setrvat na místě až do zásahu policie a jsou připraveni nechat se zadržet. Striktně nenásilná akce je součástí týdne Velké rebelie s mottem ,,Chceme žít!".[1] Ta dnes po malé úterní blokádě Ministerstva financí, cyklojízdě a středečním satirickém pochodu zvířat vrcholí právě před Poslaneckou sněmovnou.

Aktivisté dnes pro poslance sepsali krátkou ,,klimatickou deklaraci" v následujícím znění:

My jsme bytosti a máme rádi život.

Vy jste zástupci lidu, máte řešit nejpodstatnější věci týkající se lidského života.

Neřešíte klima, neřešíte ani lidský život.

Naše díra ve dveřích je malá škoda pro člověka.

Vaše nečinnost je černou děrou pro lidstvo.

Děkujeme za utírání prachu na kormidle potápějící se lodi.

S tím jděte do pr...

Je třeba jednat hned

,,Chtěla bych lidem vzkázat, že jsme tu i za ně. Přírodu máme všichni jen jednu společnou. Chápu, že ne každý má čas protestovat. Sama vychovávám dvě děti a na dnešek jsem si vzala v práci dovolenou. Taky chápu, že někomu připadá zvláštní to, co děláme. Ale co nám zbývá, když politici krizi neřeší?" uvedla jedna z účastnic protestu.

Hlavním důvodem akce je právě nedostatečná odezva politiků na změny klimatu, které ohrožují přežití značné části lidstva i dalších druhů. ,,Dobře víme, že sami jako občané na klimatickou krizi nestačíme, proto apelujeme na námi zvolené zástupce, aby jednali v prospěch svých občanů. Politici ale stále odmítají naslouchat odborníkům a přístup státu tak přímo ohrožuje životy a budoucnost nás i našich dětí. Jednáme v sebezáchově a krajní nouzi a za takové situace je využití občanské neposlušnosti zcela legitimní," komentuje Adéla Hrdličková, mluvčí XR. Rebelové a rebelky se hlásí k odkazu světových hnutí za nezávislost i k naší Sametové revoluci. V loňském roce úspěšně zorganizovali blokádu pražské magistrály, jíž se zúčastnilo přes 100 lidí.

Stav klimatické nouze po celém světě vyhlásilo již přes 1400 jurisdikcí ve 28 zemích, mezi nimiž je i Velká Británie, Francie, Španělsko nebo sousední Rakousko. Hnutí upozorňuje na nedostatečnou reakci ze strany české vlády a navrhuje zřízení občanského shromáždění, nástroje tzv. deliberativní demokracie, který byl zřízen například ve Francii.[2] ,,O klimatu se mluví již přes třicet let, ale reálné kroky nevidíme - standardní politika v tomto případě zcela selhala. Už máme dost nečinnosti. Máme dost pokrytectví, popírání a populismu," doplňuje Adéla Hrdličková.

Jednou z hlavních ekologických otázek v ČR je přechod na energetiku bez uhelných elektráren. Ten analyzovala i renomovaná mezinárodní právnická kancelář Frank Bold. Její studie došla k závěru, že odstavení uhelných elektráren a přechod od uhlí k obnovitelným zdrojům lze dosáhnout do roku 2030.[3]

Mezinárodní hnutí Extinction Rebellion vzniklo před dvěma lety ve Velké Británii, ale jeho pobočky zakládají lidé svévolně po celém světě. Politikům předkládají tři základní požadavky - vyhlásit stav klimatické nouze, dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2025, abychom měli alespoň 66% šanci na úspěšné dosažení cílů Pařížské dohody[4], a sestavit občanské shromáždění za účelem navržení konkrétních kroků pro řešení klimatické krize.


Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
23
6. 2022
23.6.2022 - Seminář, školení
na zámku v Drahenicích
21
9. 2022
21-23.9.2022 - Konference
Náměšť nad Oslavou
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí