zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Britský jachtař se vydal po stopách Magalhaese na elektrické lodi

22.11.2020
Ekologická dovolená, cestování
Vodní cesty
Britský jachtař se vydal po stopách Magalhaese na elektrické lodi

Ze španělské Sevilly dnes vyplul 80letý britský jachtař Jimmy Cornell, který chce na své elektrické lodi zkopírovat trasu prvního obeplutí zeměkoule. Tuto cestu před 500 lety podnikl portugalský mořeplavec Fernao de Magalhaes. Pro britského jachtaře má cesta historický a ekologický rozměr, píše agentura Reuters.

"Proto jsme vyplul na elektrické lodi, která nevypouští emise," uvedl Cornell. Ten poprvé podnikl cestu kolem světa v roce 1975. Poté, co se vrátil do některých míst, která dříve navštívil, zůstal Cornell šokován rozsahem škod způsobených klimatickými změnami, dodává agentura Reuters.

Jimmy Cornell, který se narodil v Rumunsku pod jménem Dragoš Corneliu Cišmašu, je v Británii známým cestovatelem a propagátorem jachtingu. Za svůj život vydal řadu knih.

Portugalský mořeplavec ve španělských službách Fernao de Magalhaes (známý též jako Ferdinand Magellan či Fernando de Magallanes) se zasloužil zejména o to, že definitivně dokázal, že Země je kulatá. Jeho výprava totiž v letech 1519-1522 jako první obeplula Zemi. Mořeplavec, který byl během této cesty kolem světa na Filipínách zabit, také před 500 lety, 21. října 1520, objevil průliv mezi Atlantským a Tichým oceánem, který byl později pojmenován Magalhaesův průliv. Až do otevření Panamského průplavu v roce 1914 byl právě Magalhaesův průliv hlavní lodní cestou mezi Pacifikem a Atlantikem.

Foto: OceanVolt.com

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí