zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dlouhé stráně překonaly historický rekord ve výrobě elektřiny

27.12.2020
Energie
Vodní energie
Dlouhé stráně překonaly historický rekord ve výrobě elektřiny

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně překonala v pondělí 21. prosince 2020 krátce před polednem dosavadní nejvyšší výrobu elektřiny z roku 2016, kdy vyrobila 716 315 MWh. K rekordní výrobě největší přečerpávací elektrárny Skupiny ČEZ přispěly kratší odstávky a především nedávné investice, které zvýšily účinnost a spolehlivost provozu elektrárny.

Přečerpávací elektrárny jsou významným činitelem při pokračující dekarbonizaci a modernizaci energetiky. Stále rostoucí množství lokálních a obnovitelných zdrojů vede k větší potřebě zdrojů, které dokáží rychle reagovat na výkyvy ve spotřebě energie. Právě přečerpávací elektrárny dokáží rychle najet a začít vyrábět, a zároveň uchovat přebytky elektřiny na potřebnou dobu. Díky těmto vlastnostem byl loni tento typ elektráren využíván o 72 % častěji než před 10 lety.

Dlouhé stráně jsou proto stále důležitějším prvkem při stabilizaci energetické soustavy České republiky a ČEZ do jejich provozu každoročně investuje. ,,V minulých letech jsme do zvýšení účinnosti, spolehlivosti provozu a také do prodloužení životnosti elektrárny investovali stovky miliónů, jen letos šlo o opravy a investice za zhruba 40 milionů korun. Po předloňské výměně oběžného kola a rozsáhlé rekonstrukci dolní nádrže jsme letos provedli například výměnu reverzačních odpojovačů v podzemí elektrárny a mnohé další práce," upřesnil šéf elektrárny Vítězslav Chmelař.

Energetická soustava ČR využívá přečerpávací elektrárny díky jejich flexibilitě. V době přebytku elektřiny v síti (především v noci, ale v posledních letech stále častěji i v průběhu dne) se voda čerpá z dolní nádrže přečerpávací elektrárny do horní a ve špičkách, v době nedostatku elektřiny, se v turbínovém režimu naopak vyrábí elektrická energie. Elektrárny díky tomu slouží jako obrovský akumulátor elektrické energie. V rámci jednoho přečerpávacího cyklu umí Dlouhé stráně ,,napumpovat" do české energetické sítě až 3,5 milionu kWh.

Dosažení historicky rekordní výroby je symbolickým dárkem pro vedoucího strojního úseku elektrárny Jiřího Švédu, který byl už při stavbě tohoto monumentálního díla, jež v roce 2021 oslaví 25. výročí od uvedení do provozu, a na konci roku odchází do důchodu. ,,Práce na Dlouhých stráních se stala jeho srdeční záležitostí a on sám se stal bezesporu srdcem elektrárny, které nám bude chybět. Ale neloučíme se natrvalo, už jsme se dohodli, že jeho znalostí elektrárny a neocenitelných zkušeností budeme využívat i v budoucnu," dodal Vítězslav Chmelař.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů
Složky životního prostředí