Středa, 24. července 2024

V sobotu 13. května si připomínáme Světový den pro spravedlivý obchod

Každý rok druhou květnovou sobotu si připomínáme Světový den pro fair trade, který je věnován podpoře spravedlivého obchodu. Ten dává příležitost pěstitelům, řemeslníkům a zaměstnancům v zemích tzv. globálního Jihu (Afriky, Asie a Latinské Ameriky) uživit se vlastní prací za důstojných podmínek.

V sobotu 13. května si připomínáme Světový den pro spravedlivý obchod

Světový den pro spravedlivý obchod se ve světě slavil poprvé roku 2002. V Česku se tento den připomínal poprvé v roce 2004. Od roku 2011 se vrcholem oslav stal v ČR piknikový happening Férová snídaně. Běžně má podobu komunitního pikniku, který pořádají dobrovolníci a dobrovolnice na téměř 200 místech republiky a schází se na něm přes 8000 lidí. Vyjadřují tak podporu pěstitelům, jak ve svém okolí, tak těm daleko ve světě.

,,Světový den pro fair trade nám dává příležitost upozornit na věci, které jsou očím většiny lidí běžně skryté: na to, že ti, kdo pěstují a vyrábějí zboží naší každodenní spotřeby, žijí často ve velmi nuzných, nedůstojných podmínkách. V dodavatelském řetězci, na jehož konci jsme my, zákazníci, mají pěstitelé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky velmi slabou pozici. My se snažíme upozorňovat na to, že jako spotřebitelé nemůžeme ignorovat rizika, která jsou s takovým nastavením světového obchodu spojená, jako je například porušování lidských práv nebo ničení životního prostředí," říká Lubomír Kadaně, ředitel neziskové organizace Fairtrade Česko a Slovensko.

Hlavní benefity zapojení pěstitelů do systému Fairtrade:

  • Dostávají spravedlivě zaplaceno a děti mohou posílat do školy (dětská a otrocká práce je v certifikovaných družstvech zakázaná).
  • Demokraticky a společně rozhodují o bonusovém fairtradové příplatku.
  • V roce 2019 představoval fairtradový příplatek pro 1,7 milionů farmářů celkově 190 milionů EUR, průměrně tedy 118 000 EUR na zapojené družstvo. V Pobřeží slonoviny a Ghaně 220 000 pěstitelů rozhodovalo o 25 milionech EUR.
  • Jsou zapojeni do spolurozhodování o celém nastavení systému Fairtrade, na výročních valných hromadách organizace mají 50% volebních hlasů.
  • Dbají na dodržování lidských práv a vytvářejí protidiskriminační programy.
  • Výbory pro nerovnosti mužů a žen zajišťují, aby se pracovnice na farmě nebály ozvat ohledně problémů diskriminace, mzdové nerovnosti nebo sexuálního obtěžování.
  • Pěstují šetrně k životnímu prostředí a posilují svou odolnost vůči globálním změnám klimatu.
  • Expertní a praktické poradenství pomáhá družstvům zavádět ekologické fairtradové standardy zahrnující zákaz odlesňování, redukci uhlíkové stopy a ochranu biodiverzity.

Systém Fairtrade a známka FAIRTRADE

Známka FAIRTRADE označuje výrobky, které splňují sociální, ekonomické a environmentální standardy nastavené mezinárodní organizací Fairtrade International. Zákazníky informuje o tom, že pěstitelé dostali za svou práci spravedlivou a stabilní výkupní cenu, která pokrývá náklady na udržitelné pěstování. Nákupem výrobků s označením FAIRTRADE tak zákazníci přispívají ke zlepšování životních podmínek drobných pěstitelů v zemích globálního Jihu (takzvaných rozvojových zemích). Kromě odpovídající výkupní ceny dostávají pěstitelé zapojení do systému Fairtrade ještě fairtradový příplatek, který mohou použít k investicím do rozvoje svých farem a svých komunit, a to na základě demokratického rozhodování členů komunity.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů