Úterý, 27. února 2024

Sójové svíčky s bylinami z českého Krušnohoří se kromě přírodních vůní pyšní i maximálně ekologickým a šetrným přístupem

Sójové svíčky s bylinami z českého Krušnohoří se kromě přírodních vůní pyšní i maximálně ekologickým a šetrným přístupem

Ruční výrobě svíček se teprve od roku 2020 věnuje Karolína Podstavcová, majitelka malé krušnohorské firmy Na kopečku. Ta se k tvorbě dostala s příchodem mateřství, dnes už v sezoně prodává tisíce svíček. Nejen samotná výroba svíček jde navíc ruku v ruce s absolutní ohleduplností k životnímu prostředí. Etické produkty vyrábí Karolína ze sójového vosku, který nijak nezatěžuje ovzduší nebezpečnými toxiny, ekologické jsou ale i používané bavlněné knoty, atestované sklo a kuličky, v nichž svíčky putují zabalené do domácností. Na kopečku nabízí v současné chvíli přes 30 různých vůní svíček ve skle, kokosových miskách nebo jako vosky do aromalampy.

Přírodní vůně a byliny z krušnohorských kopečků

Když se Karolína rozhodla přehoupnout zálibu v podnikání, měla s názvem jasno. ,,Vznikl najednou a přišel mi tak trefný, že jsem se ho nakonec ujala a nechtěla měnit. Jde totiž o to, že některé zdobení do svíček chodím sbírat k nám na kopečky v Krušnohoří. Bydlíme pod horami a já na ty naše kopečky nedám dopustit. Procházela jsem se s kočárkem, přemýšlela a název mi už naskočil sám. Tím začala má kreativní a provoněná etapa života," popisuje Karolína, která si název i sama doplnila o kreslené logo, jež nechala zdigitalizovat.

Svíčky nabízí Na kopečku výhradně ze sojového vosku. Ten totiž, na rozdíl od parafínových svíček, neuvolňuje do ovzduší nebezpečné a toxické látky a při správném zacházení hoří i dvakrát déle než svíčky klasické. Svíčky jsou k zakoupení celkem ve třiceti vůních, mezi nimi například santal a cedr, levandule, kokos, tymián s citronem nebo mandarinka s hřebíčkem.

Láska k přírodě v nejčistší podobě

Svíčky z Na kopečku pochází z certifikovaného sójového vosku, nejde tedy o sóju z plantáží, které narušují životní prostředí. ,,Použité esenciální oleje jsou z velké části přírodní, několik svíček obsahuje vonné oleje, i ty jsou ale prověřené a ekologické. Bavlněné knoty z České republiky si kompletujeme sami. Sklo, v němž jako v jedné z variant svíčky prodáváme, má atestaci na styk s potravinami. Po vymytí lze tedy snadno využít v domácnosti, sójový vosk jde krásně dolů, stačí proto teplá voda. Totéž platí i pro misky z kokosu," vysvětluje Karolína, která na šetrnost myslí i při zasílání svíček. Z rostlinných škrobů jsou kuličky, do kterých svíčky balí, krabice na rozesílku recykluje z místní lékárny.

Speciální edici benefičních svíček nabízí nyní Na kopečku i pro azyl Život na louce, každých 100 korun z prodané svíčky putuje azylu přímo na transparentní účet. Karolína mimo jiné přispívá i pravidelným měsíčním ziskem organizaci OBRAZ - obránci zvířat, z.s.

Čajové svíčky, klasické svíčky a vonné vosky se pohybují v cenovém rozmezí od 59 do 549 korun.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů