Pátek, 9. prosince 2022

Ptačí hodinky se zúčastnilo už 23 tisíc dobrovolníků. Výsledky pozorování posílejte do 14. ledna

11. ledna 2022
Ptačí hodinky se zúčastnilo už 23 tisíc dobrovolníků. Výsledky pozorování posílejte do 14. ledna

Celorepublikové sčítání ptáků na krmítkách opět vzbudilo u veřejnosti velký zájem. Programu České společnosti ornitologické (ČSO) Ptačí hodinka se 7.-9. ledna podle průběžných výsledků zúčastnilo 23 tisíc sčitatelů. Celkové číslo ještě poroste. Lidé mají čas odevzdat výsledky svého víkendového pozorování do 14. ledna na ptacihodinka.birdlife.cz. Poté je začnou ornitologové odborně vyhodnocovat. Očekávají, že finální očištěné výsledky budou mít ve druhé polovině února.

Díky velkému množství dobrovolníků, kteří se do Ptačí hodinky zapojili, získáme důležité údaje o ptácích, kteří v Česku zimují. ,,Aktuální počet (9. ledna v 19:00) odevzdaných sčítání je 16 740 od 23 423 účastníků. Loni ve stejnou dobu, tedy v neděli v 19:00, byl průběžný stav 12 825 sčítání od 17 710 účastníků. Ten už se nám tedy podařilo překonat," komentuje průběžný stav koordinátorka Ptačí hodinky Alena Jechumtál Skálová.

Loni se celkový počet účastníků vyšplhal na 27 123 lidí, kteří během 19 214 sčítacích hodinek pozorovali 538 607 ptáků. ,,Každým rokem počet účastníků roste, což je velmi potěšitelné. Dobrovolná účast veřejnosti je jedinou možností, jak získávat potřebné údaje z rozsáhlého území. Všem účastníkům patří velký dík," říká ředitel ČSO Zdeněk Vermouzek.

Průběžné výsledky zde: https://ptacihodinka.birdlife.cz/vysledky-tabulka/

Hrdlička zahradní. Foto: Kateřina Hájková

Účastníci při hodinovém pozorování zapisovali vždy nejvyšší počet současně spatřených jedinců každého druhu. I když ke sčítání nebylo nutné ani vlastnit krmítko, většina sčítání pochází právě z jejich okolí. ,,Podle průběžných výsledků je zatím na prvním místě pozorovaných ptáků sýkora koňadra, kterou následují vrabec polní a vrabec domácí," říká Jechumtál Skálová.

Ornitologové sbírají i data o tom, že v danou hodinu žádný pták na krmítko nepřilétl. ,,I tyto údaje jsou pro nás důležité a prosíme sčitatele o jejich zaznamenání. ,,Prázdná" pozorování tvoří prozatím 1,6 % sčítání," sděluje Jechumtál Skálová.

Mlynařík dlouhoocasý. Foto: Dana Zelená

Sčítání probíhalo od 7. do 9. ledna, lidé mají čas na poslání výsledků do 14. ledna. Ornitologové během víkendu také vyzývali účastníky k zaslání fotografií ze sčítání. Sešlo se jich několik stovek a ke zhlédnutí jsou na Flickru ČSO. Lidé mohou nahrávat fotografie až do konce února.

I nadále sledujte krmítko

Pomocí dlouhodobého projektu zjistíme, kteří ptáci u nás v zimě ubývají či přibývají. ,,Ptačí hodinka je sice už za námi, ale krmítko bychom měli i nadále sledovat a pečovat o něj. Denně z krmítka odstraňujeme zbytky potravy a trus a pravidelně ho čistíme. Pokud pozorujeme ptáka, který je nemocný nebo uhynulý, je potřeba přestat s přikrmováním aspoň na dva týdny, všechna krmítka vyčistit a nechat důkladně vyschnout. Zároveň je potřeba pozorování ohlásit na birdlife.cz, kde jsou i další informace. Je nutné také informovat sousedy, kteří mají krmítka," sděluje Jechumtál Skálová.

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů