Sobota, 12. července 2025

Neviditelní stopaři: Exotické ovoce jako hrozba pro české zahrady

Neviditelní stopaři: Exotické ovoce jako hrozba pro české zahrady

Za prvních šest měsíců letošního roku bylo na letišti v Praze zkontrolováno více než 1000 zásilek zboží podléhajícího rychlé zkáze, přičemž inspektoři Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) zaznamenali celkem 19 případů výskytu živých škůdců v zásilkách pocházejících ze zemí mimo EU. Byl mezi nimi i druh vrtule Bactrocera dorsalis, která patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců v zemích EU. Další zásilky nebyly vpuštěny kvůli chybějící dokumentaci nebo byly ošetřeny kvůli riziku skryté kontaminace škůdci. Nejčastěji se jednalo o zásilky ovoce, zeleniny (zejména mango, papriky, citrusy, papáje) a také osiv, přičemž hlavním dovozcem byly země jihovýchodní Asie, největší podíl zaujímají zásilky z Indie a Číny.

,,Dovoz rostlin a rostlinných produktů ze zahraničí představuje jedno z největších potenciálních rizik pro zdraví naší zeleně a zahrad. Pokud by se zde usídlili nepůvodní škůdci, jako jsou například vrtule rodu Bactrocera nebo listokaz japonský, mohlo by to znamenat katastrofální důsledky pro domácí pěstitele i celou krajinu. Proto je naším úkolem důsledně zabránit jejich proniknutí na území Česka," uvádí Michal Hnízdil, ředitel Sekce osiv, sadby a zdraví rostlin ÚKZÚZ.
Příběh vrtulí
V letošním roce byla opakovaně zjištěna přítomnost živých larev exotických druhů vrtulí (Bactrocera) v zásilkách manga a paprik, importovaných z Ugandy, Malajsie, Laosu a Vietnamu. Jen v první polovině června inspektoři ÚKZÚZ zachytili tři zásilky napadené tímto invazním škůdcem, což vedlo k okamžitému zákazu uvádění zboží do oběhu a nařízení jeho neprodlené likvidace spálením.
Vrtule jsou malý až středně velký hmyz podobný mouchám s charakteristickými barevnými znaky. Patří k vysoce invazním škůdcům zejména ovoce a zeleniny, napadají více než 200 ovocných druhů. V zemích EU patří mezi dvacítku nejobávanějších škůdců. Do roku 1990 byl druh vrtule Bactrocera dorsalis pozorován pouze v pěti zemích, v posledních třech desetiletích se však rozšířil už do více než 70 zemí. Jejich šíření je převážně vázáno právě na mezinárodní obchod s ovocem a zeleninou. Pro ovoce jsou vrtule velmi destruktivní a v zemích původu mohou působit na produkci ovoce ekonomické škody i ve výši 60-80 % úrody.
Zásilky s výskytem škůdců ze zemí mimo EU zachycené v Česku především na Letišti Václava Havla Praha v první polovině roku 2025 (výběr):
  • 24. 4. V dřevěných obalech z Indie byl zjištěn výskyt živých stádií škůdce dřeva háďátka druhu Bursaphelenchus saudi. O biologii tohoto škůdce existuje málo informací, není znám hostitel háďátka ani jeho přenašeč. Byla provedena rychlá riziková analýza pro Česko.
  • 23. 5. Na letišti byla zadržena zásilka papáje, celkem 117 kg, napadená hmyzími škůdci červci. Zásilka je zadržena a probíhá diagnostika druhu, včetně vyhodnocení rizika.
  • 4. 6. Na letišti Praha byla zachycena zásilka manga původem z Ugandy, která byla napadena vrtulemi z rodu Bactrocera (pravděpodobně Bactrocera dorsalis). Tento druh je škůdcem více než 200 ovocných druhů a ořechů. V Asii nejčastěji napadá mango, papáju a avokádo a jeho šíření je vázáno právě na obchod s ovocem. Jedná se o vysoce invazní druh a velmi destruktivní pro produkci ovoce, který byl zavlečen do mnoha zemí. Nejškodlivější je larvální stádium, protože kromě přímých škod umožňuje sekundární napadení bakteriemi.
  • 11. 6. ÚKZÚZ při provádění kontrol dovážených zásilek zadržel plody paprik z Malajsie o hmotnosti 180 kg, které byly napadeny vrtulemi z rodu Bactrocera (Bactrocera latifrons). Jedná se o škůdce především lilkovitých plodin. Jeho šíření je převážně vázáno na mezinárodní obchod. V porostech v Malajsii může způsobit ekonomické škody ve výši 60-80 %.
  • 16. 6. byla na letišti zachycena a ihned zlikvidována zásilka manga, která byla opět napadena vrtulí rodu Bactrocera dorsalis.
Invahub.cz proti invazi
Počet zavlečených nepůvodních organismů se v České republice rok od roku zvyšuje. I proto vznikla v roce 2022 databáze invahub.cz, která propojuje data o nepůvodních druzích z různých odborných i občanských platforem (Agentura ochrany přírody a krajiny ČR, platforma zapojte.se, najdije.cz a projekt biolib.cz). Rostlinolékařský portál ÚKZÚZ poskytuje základ seznamu těch invazních druhů, které jsou klasifikovány jako karanténní, invazní nebo obecně nepůvodní škodlivé organismy rostlin. Společná centrální databáze umožňuje sdílení a vizualizaci dat o nálezech škůdců a původců chorob s přesně určenou polohou jejich výskytu. Do budoucna je v plánu vytvořit i systém včasného varování při výskytu rizikových druhů škodlivých organismů rostlin v blízkosti hranic ČR.
#PlantHealth4Life přináší osvětu
ÚKZÚZ se jako národní autorita v oblasti zdraví rostlin angažuje i v celoevropské kampani #PlantHealth4Life Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA), která již třetím rokem upozorňuje na zásadní souvislost mezi zdravím rostlin a naším každodenním životem. Apeluje na zodpovědné cestování, zahradničení i výchovu budoucích generací. Vyzývá občany, aby mysleli na zdraví české přírody a nevozili domů rostliny ze zahraničí. Společně s nimi si totiž mohou v zavazadle přivézt i nechtěného škůdce.
Poznámky pro editory
#PlantHealth4Life je víceletá osvětová kampaň vedená na doporučení Evropské komise. Je založena na analýze vnímání zdraví rostlin a chování občanů. Jejím cílem je přejít od informování k hlubšímu přemýšlení o vnímání rizik a změně individuálního chování, které ovlivňuje zdraví rostlin. Letos se do kampaně zapojily téměř všechny členské státy EU a i některé kandidátské země.
ÚKZÚZ jako národní organizace ochrany rostlin v?Česku provádí rostlinolékařské kontroly zásilek rostlin dovážených ze třetích zemí, odborné šetření před vývozy rostlin do třetích zemí, aktivně zjišťuje případnou přítomnost nových patogenů a škůdců a monitoruje výskyt hospodářsky významných chorob a škůdců rostlin na našem území.?Primárně se zabývá invazními druhy škodlivých organismů.
Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) je agenturou Evropské unie, která byla založena v roce 2002, aby sloužila jako nestranný zdroj vědeckého poradenství pro manažery rizik a informovala o rizicích spojených s potravinovým řetězcem. Spolupracuje se zúčastněnými stranami na podpoře soudržnosti vědeckého poradenství EU a poskytuje vědecký základ pro právní a správní předpisy na ochranu evropských spotřebitelů před riziky spojenými s potravinami - od zemědělce ke spotřebiteli.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů