Palau nabídne výhody turistům, kteří budou ohleduplní k místní přírodě a kultuře

Palau nabídne výhody turistům, kteří budou ohleduplní k místní přírodě a kultuře

Tichomořské souostroví Palau nabídne turistům nejrůznější výhody a exkluzivní zážitky výměnou za ohleduplnost k místní přírodě a kultuře. Jde o první podobnou iniciativu na světě, napsal zpravodajský server BBC.

Turisté mohou svou ohleduplnost v případě zájmu monitorovat ve speciální telefonní aplikaci, kterou tichomořská země spustí v následujících měsících. Body získají například za použití opalovacích krémů šetrných ke korálovým útesům, návštěvou kulturně významných míst a konzumací jídel z udržitelně získaných lokálních surovin.

Výměnou za respektování místních obyčejů a životního prostředí se pak návštěvníkům zpřístupní zážitky, které jsou běžně vyhrazeny jen pro obyvatele ostrovního státu, například túra po neoznačených stezkách, koupání v tajné jeskyni nebo rybaření na odlehlém místě. Úřady Palau turistům slibují i účast na pro místní kulturu významných událostech, jako je obřad prvního porodu, který uctívá nové matky-prvorodičky.

Tropické souostroví Palau tvoří 26 větších a několik set malých ostrovů, na kterých žije kolem 20.000 lidí. Zemi ležící zhruba 900 kilometrů východně od Filipín před pandemií covidu-19 běžně navštívilo za rok až 150.000 lidí, kteří podle místních úřadů ne vždy brali ohledy na křehkost místního ekosystému. Nový systém má proto za úkol návštěvníky poučit a za odměnu jim nabídnout status důvěrného přítele Palau, uvádí Laura Clarkeová z místní iniciativy Palau Legacy Project.

Zdroj: ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů