Pondělí, 24. června 2024

2. května - Světový den tuňáků

Tuňák je po dlouhou dobu obětí svého nutričního úspěchu. Je bohatý na Omega-3 a kromě toho obsahuje také minerály, bílkoviny a vitamín B12. Podle nejnovějších údajů je 33,3 procenta populací tuňáků loveno na biologicky neudržitelné úrovni. Proto v prosinci 2016 Valné shromáždění OSN odhlasovalo oficiální dodržování Světového dne tuňáků.

2. května - Světový den tuňáků

Tento krok podtrhuje důležitost řízení ochrany, abychom zajistili, že máme zavedeny systémy, které zabrání zhroucení populací tuňáků. Mnoho zemí silně závisí na zdrojích tuňáka v oblasti potravinové bezpečnosti a výživy, hospodářského rozvoje, zaměstnanosti, vládních příjmů, živobytí, kultury a rekreace.

Ročně se uloví více než 7 milionů metrických tun tuňáka a tuňákovitých druhů. Tyto stěhovavé druhy tuňáků představují 20 procent hodnoty veškerého mořského lovu a více než 8 procent všech globálně obchodovaných mořských plodů. S ohledem na tyto informace musíme uznat zásadní roli tuňáka v udržitelném rozvoji, potravinové bezpečnosti, ekonomických příležitostech a živobytí lidí na celém světě. Zastavení nadměrného rybolovu je životně důležité. Organizace OSN pro výživu a zemědělství však poznamenává, že tržní poptávka po tuňákech je stále vysoká a že přetrvává značná nadměrná kapacita flotil lovících tuňáky.

Při řešení poklesu populací tuňáků v důsledku nadměrného rybolovu ve světových oceánech zdůrazňuje právní rada OSN zásadní význam účinného provádění mezinárodního právního rámce, jak se odráží v Úmluvě OSN o mořském právu, široce známé jako UNCLOS, byla posílena Kodexem chování pro udržitelný rybolov, Dohodou OSN o rybích populacích, doporučeními její hodnotící konference, výročními usneseními Valného shromáždění o udržitelném rybolovu, jakož i dalšími snahami mezinárodního společenství na globální, regionální a národní úrovni.

V současné době je do ochrany a řízení tuňáka zapojeno více než 96 zemí, vynaložená částka dosahuje téměř 10 miliard USD, a některé příslušné programy FAO začaly přinášet pozitivní výsledky ve snižování nadměrného rybolovu.

Buďme optimističtí ohledně tuňáka zítřka.

Zdroj: OSN

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů