Pondělí, 30. ledna 2023

5. prosince - Mezinárodní den dobrovolníků

5. prosinec je Mezinárodním dnem dobrovolníků již přes 30 roků. Díky tomu si na začátku adventu každoročně připomínáme, jak jsou dobrovolníci důležití pro společnost.

5. prosince - Mezinárodní den dobrovolníků

Program OSN pro dobrovolníky (UNV) koordinuje každý rok 5. prosince Mezinárodní den dobrovolníků, aby ocenil a podpořil neúnavnou práci nejen dobrovolníků OSN, ale dobrovolníků po celém světě. Dobrovolníci každý den věnují čas a úsilí, aby zajistili začlenění těch, kteří jsou často pozadu, podněcují opatření v oblasti klimatu a prosazují cíle udržitelného rozvoje (SDG).

Když jsou lidé povzbuzováni, aby se zapojili do řešení problémů, je pravděpodobnější, že řešení budou proveditelná a trvalá. Dobrovolníci zapojují komunity a budují hnutí zaměřené na lidi, aby pomohli vybudovat lepší a bezpečnější budoucnost pro nás všechny.

Pro generace ZÍTRA musíme převzít odpovědnost za změny potřebné k vybudování lepší budoucnosti HNED. Povzbuzování, uznávání a propagace dobrovolnictví je důležitou součástí vytváření rovnoprávnější a inkluzivnější budoucnosti pro komunity a na celém světě. Dobrovolnictví znamená dávat, sdílet, stát při ostatních, podporovat věci, na kterých vám záleží, a vytvářet lepší budoucnost pro každého. Pomozte nám šířit poselství a dobrovolně se zapojte do naší kampaně:

Zveřejněte fotografii, video nebo grafiku, abyste ukázali, jak #VolunteerNow pro naši společnou budoucnost! Nominujte další osobu, aby se také ,,přihlásila jako dobrovolník pro naši společnou budoucnost" tím, že ji označíte hashtagem #volunteernow

Například do naší největší dobrovolnické akce Ukliďme Česko se v letošním roce zapojilo téměř 200 000 dobrovolníků, kteří během 4 687 akcí uklidili 2 730 tun odpadů, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce. Jubilejní 10. ročník akce Ukliďme Česko se koná v již tradičním termínu na začátku dubna, konkrétně v sobotu 1. 4. 2022 (to není apríl :-). Termín mezinárodního úklidového dne pak připadá na 17. září. Pokud se hodláte připojit ke stále sílícímu ,,úklidovému hnutí", můžete se již nyní přihlásit na www.UklidmeCesko.cz, kde získáte všechny potřebné informace.

https://www.un.org/en/observances/volunteer-day www.UklidmeCesko.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů