Úterý, 30. dubna 2024

30 let, šest miliard eur, 5 500 projektů - to je LIFE

30 let, šest miliard eur, 5 500 projektů - to je LIFE

V průběhu 30 let pomohl financovat a realizovat více než 5 500 úspěšných projektů za téměř 6 miliard eur napříč celou Evropou. To je podpis programu LIFE - finančního nástroje Evropské unie, který podporuje četné aktivity související se zlepšením životního prostředí a klimatu již od roku 1992. V současné době probíhá v Evropě více než tisíc projektů. Evropská komise na ně vyčlenila pro období 2021 až 2027 5,45 miliard eur. Oproti předcházejícímu období jde o šedesátiprocentní navýšení finančních prostředků. Zároveň se program LIFE rozšířil o pilíř Přechod k čisté energii. Podpora projektů je tak směrována do čtyř podprogramů: Příroda a biologická rozmanitost, Oběhové hospodářství a kvalita života, Zmírňování změny klimatu a přizpůsobování se této změně a Přechod na čistou energii.

Od roku 2004 v ČR projekty za stovky milionů korun

Česká republika začala využívat program LIFE po svém vstupu do Evropské unie v roce 2004. Od té doby se uskutečnily na území naší republiky desítky projektů za stovky milionů korun, které významně pomohly při ochraně životního prostředí. Program se stal i u nás významnou součástí podpory projektů v oblasti ochrany přírody a krajiny, životního prostředí a klimatu.

,,V současnosti jsou české subjekty v pozici hlavního koordinátora nebo partnera zapojeni do více než 30 projektů," říká ředitel odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP Tomáš Kažmierski a pokračuje: "Polovina z těchto projektů je realizována s finančním příspěvkem z národních zdrojů. Úspěchem je také schválení osmiletého projektu ,,LIFE-IP: N2K Revisited" zaměřeného na péči o evropskou soustavu chráněných území Natura 2000", který předložilo MŽP v roce 2017 Evropské komisi." Pro Českou republiku byl poměrně úspěšný i rok 2021, kdy byly v rámci evropské výzvy schváleny dva české projekty v podprogramu Zmírňování změny klimatu, dva v podprogramu Přechod na čistou energii a čtyři národní projekty jsou na rezervním listě v podprogramu Příroda a biologická rozmanitost. V letošním roce přijalo MŽP v rámci národní výzvy pro rok 2022 čtyřicet dva přihlášek tuzemských projektů.

,,Některé projekty získaly za svou činnost významná ocenění," neskrývá spokojenost ředitel odboru finančních a dobrovolných nástrojů MŽP Tomáš Kažmierski a upřesňuje: ,,Například akce Slavnosti pastvin, konající se v rámci Projektu LIFE České středohoří, se stala certifikovaným zážitkem v rámci regionálních známek ,,ČESKÉ STŘEDOHOŘÍ regionální produkt?". Známku udělila Destinační agentura České středohoří, o.p.s. a jde o první podobné ocenění pro Agenturu ochrany přírody a krajiny ČR. Dále třeba projekt LIFE-Život pro kuřičku-obdržel v rámci kategorie Nature prestižní ocenění Best LIFE Nature Projects, které každoročně uděluje Evropská komise nejlepším projektům ukončeným v daném roce."

,,Výroční" akce po celé republice

Téměř všechny projekty realizované v současné době na území České republiky se připojily k oslavám 30. výročí vzniku programu LIFE. Po celý rok se konaly speciální akce nebo dny otevřených dveří, na kterých se širší veřejnost seznámila nejen s konkrétními aktivitami a cíli jednotlivých projektů, ale i celého programu. Na Šumavě se například v rámci projektu LIFE for MIRES uskutečnily Dny pro rašeliniště na Rokyteckých slatích. Šlo o dobrovolnickou akci věnovanou práci na odvodněných šumavských mokřadech.

Během další akce - cyklojízdy Tour de Aleje - se účastníci seznámili s realizaci konkrétních aktivit spojených s ochranou stromů a alejí v rámci kampaně Zachraňme stromy! a projektu LIFE na ochranu brouka páchníka hnědého v Poodří.

Několikaletou tradici mají setkání veřejnosti na Slavnostech pastvin, které probíhají v rámci projektu LIFE České Středohoří, a návštěvníci se během nich mohou projít obnovenými pastvinami v krajině kolem Litoměřic.

Do tajů projektu LIFEPOPWAT mohli návštěvníci proniknout na lokalitě lom Hájek u Karlových Varů, kde se seznámili s inovativní technologií pro čištění vod kontaminovaných pesticidy. Projekt CZ-SK SOUTH LIFE uspořádal Den otevřených dveří v ZOO Hluboká nad Vltavou, kde se návštěvníci seznámili s plněním hlavního cíle projektu - a to je zlepšení nepříznivého stavu ochrany 11 prioritních stanovišť a 3 prioritních druhů v evropsky významných lokalitách v Jihočeském kraji a na jižním Slovensku. Jak probíhá plnění cílů projektu LIFE Coala - Adaptace pohornické krajiny - představila veřejnosti ostravská konference 15. září a ekologická akce Barevný podzim a Evropský týden mobility v Karviné.

Unijní program LIFE tak prostřednictvím úspěšných projektů stoprocentně plní své poslání, se kterým se před třiceti lety narodil, a to je přispět k přechodu na udržitelné, oběhové, energeticky účinné hospodářství založené na energii z obnovitelných zdrojů, které je odolné vůči změně klimatu a zároveň přispět k zastavení úbytku biologické rozmanitosti a k řešení degradace ekosystémů.

Pro radu a finance na Ministerstvo životního prostředí

Na podporu programu LIFE v ČR bylo v roce 2004 zřízeno v rámci Ministerstva životního prostředí národní kontaktní místo, jehož cílem je průběžná podpora zájemců o program LIFE na našem území. Od roku 2015 je každoročně vyhlašována národní výzva na spolufinancování projektů předkládaných v rámci programu LIFE v oblasti Životní prostředí a v oblasti Opatření v oblasti klimatu. Součástí je také finanční podpora přípravy a zpracování projektové dokumentace a podpora spolufinancování partnera projektu.

Kudy k dalším informacím?

Aktuální data jsou k dispozici zde . Informace jsou rovněž průběžně zveřejňovány na stránkách programu nebo na www.program-life.cz . Své dotazy mohou zájemci zasílat na life@mzp.cz

Zdroj:MŽP
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů