Sobota, 28. ledna 2023

Klimatičtí aktivisté krátce zablokovali ranvej na mnichovském letišti

Klimatičtí aktivisté krátce zablokovali ranvej na mnichovském letišti

Kvůli protestu klimatických aktivistů byla včera krátce uzavřena jedna rozjezdová dráha na letišti v Mnichově. Provoz letiště to ovlivnilo jen málo, protože druhá letová dráha fungovala, jen některé lety měly menší zpoždění. Informovala o tom agentura DPA.

"Spolková policie je velmi rychle odvedla," řekl mluvčí letiště. Podle něj se aktivisté přilepili na ranvej na severu letištního areálu, když předtím přestřihli plot. Policisté jim ale zabránili dostat se na jižní stranu, takže provoz letiště to příliš neomezilo. Nemusely být zrušeny žádné lety, docházelo jen k menším zpožděním. Aktivisté byli podle DPA zadrženi.

Podle místních médií šlo zřejmě o členy skupiny Letzte Generation (Poslední generace), která tento týden v pondělí po týdenní přestávce obnovila protestní akce a zablokovala několik vytížených silnic v Berlíně a také v Mnichově. Oznámila také, že chce v protestech pokračovat ještě s větší intenzitou.

Členové skupiny Letzte Generation už 24. listopadu dočasně zastavili provoz na letišti Berlín-Braniborsko, kde se také na dvou místech přilepili k ranveji. Policie je zadržela. Den předtím se aktivisté z té samé skupiny přilepili k dirigentskému pultu krátce před koncertem v hamburské Labské filharmonii.

Poslední generace se snaží přimět světové lídry k intenzivnějšímu boji proti změnám klimatu, volí pro to ale kontroverzní způsoby, jako například blokování silnic a dálnic či lití barev či polévek na slavné obrazy v evropských galeriích. Ve středu v italském Miláně polila barvou budovu operního domu La Scala několik hodin před zahájením nové operní sezony.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů