Úterý, 21. března 2023

V Reykjavíku je novým lákadlem pro turisty vulkanická show

V Reykjavíku je novým lákadlem pro turisty vulkanická show

V tmavém sále v islandské metropoli Reykjavíku stéká bublající oranžová láva, až se zastaví několik centimetrů od ohromených návštěvníků. Žhavý proud rozjasní místnost jako východ slunce. Tak vypadá Lávová show, která je nejnovější turistickou atrakcí na Islandu, píše agentura AFP.

Lávová show využívá více než 600 kilogramů sopečného materiálu, který při své zatím poslední erupci vychrlila v roce 1918 jedna z nejnebezpečnějších islandských sopek Katla.

"(Horniny) zahřejeme na teplotu kolem 1100 stupňů Celsia a pak je v podobě lávy necháme stékat do sálu," uvedl zakladatel show Julius Jonsson. V přilehlé místnosti je vidět vysoká pec upravená pro potřeby představení.

Horko sálající z roztavené horniny přiměje některé diváky v hledišti svléknout si kabáty. Láva nakonec narazí na ledové bloky a se zasyčením se zastaví. "Bylo to nádherné. Už chápu, proč erupce tolik lidí přitahují. V přírodním prostředí by se ale člověk pochopitelně tak blízko nedostal," řekla AFP 28letá australská turistka z Melbourne.

Když pouhých 40 kilometrů od Reykjavíku vychrlila sopka Fagradalsfjall v loňském roce při dvou erupcích přívaly lávy, vydaly se na místo desítky tisíc zvědavých lidí.

Jonsson přišel s nápadem na vytvoření Lávové show, když v roce 2010 sledoval výron lávy předcházející mohutné erupci sopky pod ledovcem Eyjafjallajökull, jejíž popel ochromil evropskou leteckou dopravu.

Od roku 2018 provozovala Jonssonova společnost Lávovou show v pobřežní obci Vík na jihu Islandu, představení v Reykjavíku byla zahájena minulý měsíc.

Island, známý jako země ohně a ledu, má v současné době 33 vulkanických systémů považovaných za aktivní, což je nejvíc v Evropě. K erupcím zde dochází v průměru každých pět let.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů