Čtvrtek, 30. března 2023

U bývalé sopky Komorní hůrka u Fr. Lázní vznikne nové zázemí a parkoviště

U bývalé sopky Komorní hůrka u Fr. Lázní vznikne nové zázemí a parkoviště

Františkovy Lázně připravují stavbu zázemí a parkoviště u bývalé sopky Komorní hůrka na Chebsku. Sloužit budou návštěvníkům před nedávnem odkryté Goethovy štoly, kteří si v ní budou moci prohlédnout zbytky jedné z nejmladších sopek na českém území. Současně správci připravují rezervační systém, kdy si zájemci budou moci zarezervovat komentovanou prohlídku, řekl dnes novinářům Zdeněk Soukup z Národní přírodní rezervace Soos, která se stará také o Komorní Hůrku.

V návštěvnickém centru vzniknou pokladny, kanceláře, zázemí pro návštěvníky a toalety. Stavba menšího objektu vyjde asi na jeden milion korun. Současně u Komorní Hůrky připravují správci společně s Agenturou ochrany přírody a krajiny ČR obnovu naučné stezky. Zastaralé informativní tabule obnoví a obohatí o zajímavosti z biologie, geologie či historie. Vzniknout by tam měly například popisky chráněných druhů rostlin, které se v blízkosti místa vyskytují, jako třeba orchideje.

"V současné době je připravená projektová dokumentace a prochází schvalovacím kolečkem. Centrum by mělo být velmi rychle hotové, takže si myslím, že na hlavní letní sezonu už návštěvnické centrum bude realizováno, včetně naučné stezky," řekl Soukup. Poté podle něj začne oficiální návštěvnický provoz v oblasti Komorní hůrky.

Komorní hůrka vznikla na rozhraní třetihor a čtvrtohor, její aktivita doznívala ještě zhruba před 10.000 lety. Goethovu štolu v ní před 180 lety nechal vyhloubit hrabě Kašpar Maria Šternberk na popud spisovatele a badatele Johanna Wolfganga Goetha. Šlo zřejmě o první důlní dílo vytvořené ne z důvodu těžby surovin, ale pouze pro vědecké účely. Štola tehdy měla rozhodnout geologický spor, zda je kopec sopečného původu nebo vznikl naplavením usazenin. Při hloubení štol narazili horníci na sopouch, potvrdilo se, že kopec je skutečně sopečného původu.

Odkrýt štolu se badatelům podařilo znovu asi před pěti lety. Vyhloubili zhruba třicetimetrovou trasu v hloubce asi 15 metrů. Podle iniciátora projektu Milana Brože z Geofyzikálního ústavu chtějí výzkumníci s rozšiřováním šachet pokračovat.

Obnova šachet i jejich zpřístupnění je součástí projektu Brána do nitra země, financovány jsou z přeshraničních česko-německých fondů. Projekt je zaměřený na geologii a vzdělávání, jehož cílem je obnovení kulturního a přírodního dědictví v konkrétních lokalitách, kromě Františkových Lázních také v Chebu a v německém Fichtelbergu.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů