Úterý, 21. března 2023

Vrch Klobouček v Brdech se stal maloplošným chráněným územím

Vrch Klobouček v Brdech se stal maloplošným chráněným územím

V Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy přibylo další maloplošné chráněné území, přírodní rezervace Klobouček. Má rozlohu 26 hektarů a chrání skalní útvar obklopený suťovým lesem a bučinou. Jde o třinácté maloplošné zvláště chráněné území v CHKO Brdy, obdobný charakter má i nedávno vyhlášená přírodní rezervace Koníček. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šůlová.

Brdské lesy byly v minulosti kvůli těžbě dřeva většinou přeměněny na smrkové monokultury a Klobouček je jedním z mála míst, kde měla příroda více prostoru. "Klobouček jako nenápadný vrchol na úbočí Toku, ležící mezi Obecnicí a dopadovou plochou, ukrývá výjimečnou lesní podívanou. Staré porosty, z rozhodnutí vlastníka lesa již téměř sto let ponechané bez zásahu, představují v Brdech neobvykle bohatou skladbu dřevin," uvedl vedoucí Správy CHKO Brdy Bohumil Fišer. V suťovém lese rostou kromě obvyklejších buků mohutné staré lípy, kleny, jasany a jilmy a je tam i množství mrtvého dřeva, které hostí řadu vzácných druhů hub.

V době vyhlášení CHKO Brdy dala Agentura ochrany a přírody v tamních lesích zmapovat staré stromy. Rozpadající se dřevo je totiž domovem mnoha rostlin, živočichů a hub. "Právě v okolí Kloboučku jich bylo ve srovnání s jinými částmi CHKO nebývalé množství - na ploše 26 hektarů jich byly nalezeny více než dvě stovky. Proto jsme zde přistoupili k vyhlášení přírodní rezervace, abychom jim zajistili dostatečnou ochranu," uvedl ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR František Pelc.

Součástí rezervace je i malá loučka s chudým smilkovým trávníkem, dříve využívaným na seno. Loučka je stanovištěm několika vzácných druhů hub, typických právě pro chudé podhorské trávníky. Dalším cílem je zajistit vhodnou péči i tomuto společenstvu. Suťovým lesem, skalními útvary a malebnou loučkou vede naučná stezka, vybudovaná ve spolupráci s Vojenskými lesy a statky.

CHKO Brdy vznikla v roce 2016 na území někdejšího vojenského újezdu. CHKO ochraňuje například významná paleontologická naleziště, skalní výchozy, kamenná moře a sutě. Díky zákazu vstupu se ve vojenském výcvikovém prostoru zachovala řada vzácných živočichů a rostlin.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů