Čtvrtek, 30. listopadu 2023

Pivo, žvýkačky, kuchyňská sůl - kde všude najdeme plasty?

Plasty se nacházejí všude kolem nás. Je to materiál, který se používá v našich spotřebičích, počítačích, oblečení a mnoha dalších věcech. V našem každodenním životě se s nimi setkáváme bez toho, aniž bychom si to uvědomovali. Je pravděpodobné, že i ve vašem domácím prostředí najdete předměty, které obsahují plast.

Pivo, žvýkačky, kuchyňská sůl - kde všude najdeme plasty?

Jedním z hlavních problémů s plasty, zejména s těmi jednorázovými, je, že vytvářejí obrovské množství odpadu, který má přímý vliv na naše zdraví, životní prostředí a přírodu. Zatímco plastový sáček se rozloží za 10 až 20 let, u PET lahve je to číslo mnohem vyšší, až 450 let, než se rozloží ve vodě a v podobě mikroplastů klesne na dno moře. Následující řádky budou příkladem toho, že i úplně běžné výrobky každodenní spotřeby obsahují plast.

Papír na pečení

I když se běžné papíry na pečení obsahují slovo "papír", ve skutečnosti si tento název nezaslouží. Obsahují totiž plast, kvůli kterému se jídlo nelepí na plech. Tyto "papíry" tak často končí mezi papírovým odpadem, i když by se měly správně vyhazovat jako směsný komunální odpad. Existují také papíry na pečení, které jsou šetrné k životnímu prostředí, nejsou chemicky zpracovány a neobsahují BPA ani silikony. Tyto ekologické varianty jsou navíc 100% kompostovatelné.

Tužky a pastelky

Možná vás to překvapí, ale plast se skrývá i v klasické dřevěné pastelce nebo běžné tužce. Tuhé tužky jsou odolné proti zlomení pouze díky velmi tenké vrstvě plastu. Mezi nimi samozřejmě najdete i výjimky, které jsou šetrné k životnímu prostředí.

Čistící prostředky

Skryté plasty jsou často přítomné v běžně používaných čistících prostředcích. Pokud si pečlivě prozkoumáte jejich etikety, můžete zde narazit na mikroplasty a ve vodě rozpustné polymery. Mikroplasty se používají k odstraňování nečistot pomocí abrazivního tření, zejména v silně účinných čistících prostředcích a pracích prášcích na odstraňování silných skvrn. Chcete-li se mikroplastům vyhnout, zvažte možnost vlastní výroby čistících prostředků, což je jedna z mála bezpečných alternativ.

Polštáře, peřiny

Většina běžně dostupných polštářů a přikrývek dnes obsahuje nějaké množství plastu. Ať už se jedná o výplň z polyuretanu nebo zipy.

Třpytky a flitry

Hlavním účelem dekorativního materiálu, který působí nenápadně, je samozřejmě také to, že není zpravidla přírodního původu. Třpytky a flitry jsou většinou vyrobeny buď z čistého plastu, nebo se jedná o hliník pokrytý plastovým nátěrem.

Cigaretové filtry

Tabákové výrobky neobsahují pouze škodliviny, které jistě znáte, ale bohužel, jejich filtry skrývají také plast. I když jsou často vyrobeny z bioplastů, nerozkládají se dostatečně rychle. Každý den kouří průměrně až miliarda lidí! Takže příště, když se budete chtít zbavit své cigarety, raději ji odložte do popelníku, nebo do koše.

Výrobky ženské hygieny

Jedna jednorázová hygienická vložka obsahuje průměrně asi dva gramy plastu. Plast se totiž skrývá i v běžných tampónech, které se tak mohou dostat i těla. Kromě provázku je totiž i samotný povrch vyroben z plastu.

Textil

V dnešní době se v běžném oblečení často nacházejí různé druhy plastů, jako například polyakryl, polyamid, polyuretán, nebo polyester. Při praní se z těchto materiálů uvolňují miliony mikroskopických plastových vláken, které se bohužel dostanou i přes filtry v čističkách odpadních vod a doputují tak přes řeky až do oceánů. Tato vlákna pak znečišťují pláže, kde se hromadí a následně se dostávají do potravního řetězce.

Plast se na našem oblečení objevuje také na štítcích. Navíc většina štítků ani neobsahuje informace o použitých nitích, použitých barvách, nášivkách, elastických páscích, nebo pracích návodech. Vzhledem k tomu, že nitě na šití se často vyrábějí z plastu, tak prakticky dnes každý kus oblečení nějaké malé množství plastu obsahuje. Pokud chcete nakupovat odpovědně, velmi dobrou alternativou je udržitelná móda.

Toaletní papír

Toaletní papír se zpravidla balí do plastu, nicméně mnoho z vás by mohlo být překvapeno, kdyby jste věděli, že se i samotný toaletní papír může obsahovat zbytky plastu.

Žvýkačka

Proto, aby byla žvýkačka tak elastická, jak ji znáte, je její žvýkací hmota složena z polymerů - jinými slovy z plastů. Běžnou složkou, která se uvádí na štítcích žvýkaček jako "guma", je polyvinylacetát. Některé dokonce obsahují polyizobutylén, stejný plast, který se používá v pneumatikách.

Kávový filtr

Někteří milovníci kávy nebo čaje si myslí, že filtry a pytlíky jsou vyrobeny z biologicky rozložitelného materiálu. Bohužel, pro to, aby byly odolnější proti prasknutí a vysokým teplotám obsahují také plasty. Navíc lepidla používaná na utěsnění pytlíků s čajem zahrnují polypropylen, tedy další plast.

Pivo

Polyvinylpolypyrolidón (PVPP) je sloučenina, která se používá jako filtrační materiál ve výrobě piva a jeho zbytky byly v pivu také už i zjištěny. Je to plastový polymer, který se používá k odstranění nežádoucích těles ve vodě, jako jsou třeba těžké kovy, nebo těžko rozpustné sloučeniny. PVPP se také používá k odstranění tmavých barviv, zlepšuje stabilitu piva a zajišťuje to, že nám tento zlatavý mok zůstává co nejdéle čirý.

Konzervované potraviny

Samotná plechovka bývá většinou vyrobena z pozinkovaného, nebo hliníkového plechu. Bohužel, i zde se ukrývá plast, a to ve formě vnitřního nátěru, aby nedocházelo k napadení kovu. Bez tohoto krytu by plechovka mohla začít korodovat už za tři dny.

Klobása, sýr, čokoláda...

Je neuvěřitelné, ale plast může být skrytý i v hotových klobásách, či dalších potravinách, které konzumujeme každý den. Bohužel, to je pravda a současné zákony dokonce umožňují to, aby se do potravin dostalo až 10 mg (na 1 dm2 svého povrchu) plastového obalu. Je to totiž uvedeno v evropském nařízení č. 10/2011 o plastech (odst. 25).

TetraPak

Mnoho lidí špatně třídí klasické TetraPaky, když je vhazují do koše na papír místo do žlutého kontejneru, nebo nádob určené přímo na TetraPaky. Tyto krabice totiž obsahují nejen papír, ale také hliník a tenké plastové vrstvy.

Víčka od lahví

Plast má tendenci se objevovat i tam, kde bychom ho nečekali, jako jsou například uzávěry skleněných lahví. Tyto uzávěry mohou sice vypadat jako kov, ale ve skutečnosti jsou vyrobeny z plastu.

Minerální voda

V poslední době se také zjistilo, že se mikroplasty nacházejí přímo i v balených minerálních vodách. To je o důvod více používat opakovaně plněnou lahev na pití. I když ani to není úplně stoprocentní záruka, protože mikroplasty se nacházejí dokonce i ve vodě, kterou pijeme z kohoutku. Tyto mikročástice se totiž dostávají do vody přímo ze znečištěného životního prostředí.

Obaly na mražené zboží

Krabice z rybích tyčinek nebo z mraženého špenátu také obsahuje plastovou vrstvu. Jedná se o tzv. vícevrstvé obaly, které nepatří ani do papíru, ani do plastu a jsou prakticky nerecyklovatelné. Většinou tak končí na skládkách a v tom lepším případě ve spalovnách.

Kuchyňská sůl

Pokud rádi více solíte, pak pro vás bude určitě zajímavé zjištění, že v téměř všech testovaných kuchyňských solích se skrývá plast. Co se týče typu soli, ukazuje se, že sůl s nejvyšším plastovým znečištěním pochází z moře, následuje jezerní sůl a nejméně plastu obsahuje pak kamenná sůl.

Kosmetika

Každému je už jistě známo, že mikroplasty se nacházejí i v kosmetice. Kromě toho, že jsou balené v plastových lahvích a tubách, mnoho šamponů, gelů, krémů, hydratačních přípravků a makeupů obsahuje syntetické polymery. Tyto látky jsou skryty v mnoha kosmetických výrobcích, jako například v zubní pastě, kde mikroplasty mohou být obsažené i v samotné pastě. Nesmíme zapomínat ani na zubní nit, která je potažená plastem. Plastové přísady se mohou skrývat i v rtěnkách, očních stínech, řasenkách a pudrech. To, co vám brousí kůži při klasických peelingech, je také většinou plast. V opalovacích přípravcích se také často vyskytují tekuté polymery. Jejich cílem je zajistit lesk a hladkost pokožky. Jako alternativu můžete zvážit výrobu kosmetiky doma, nebo dát přednost přírodním, nebo zero waste produktům.

Lak na nehty

Pokud bychom se měli zaměřit na plast, který (většinou) ženy používají každodenně, tak nemůžeme opomenout lak na nehty. Použitý plast dělá nanesený lak tlustším a odolnějším.

Dětské vlhčené ubrousky a plínky

Jednorázové plenky jsou kompletně vyrobeny z plastu, od vnitřní vrstvy až po nepromokavý vnější obal. Superabsorbční polymer tvoří měkké vnitřní jádro, zatímco vnější vrstva je většinou plast ropného základu, nebo plastem upravená tkanina.

Určitě jste si všimli, že se vlhčené ubrousky netrhají tak snadno jako ty běžné vlhčené papírové ubrousky. Bohužel je to způsobeno tím, že vlhčené ubrousky nejsou vyrobeny z celulózy, ale ze směsi polyester-viskóza. K tomu se navíc přidává plastový obal. Nikdy nevyhazujte vlhčené ubrousky do WC, i když na obalu najdete, že jsou splachovatelné!

Jednorázové kelímky

I když se může zdát, že jsou jednorázové kelímky vyrobeny z papíru, většina kelímků na kávu je pokryta plastem, aby byly vodotěsné. Proto se bohužel nedají recyklovat :-(

Plasty v dětských pokojích

Většina výrobků pro miminka, dětské hračky, nábytek - vše obsahuje plasty. Nejlepší volbou je poohlídnout se po produktech ochrannými známkami kvality, které většinou splňují nejpřísnější požadavky. Neškodné a bespečné výrobky jsou často i jasně označeny.

Lepidla

Téměř každé lepidlo je vyrobeno z plasu a je jedno, jestli se jedná o lepidlo na pásce, v tubě nebo ve formě lepící tyčinky.

Štítky

I když budete nakupovat ovoce a zeleninu do látkové tašky, přesto to stále nebude nákup bez plastu. Na jablkách, banánech a dalších potravinách jsou většinou nalepeny malé nálepky, které jsou buď z plastu, nebo obsahují lepislo s plastem.

Účtenka

Když na závěr vašeho nákupu dostanete pokladní účtenku, vetšinou je vyrobená z termopapíru, který je pokrytý plastovou vrstvou a to je i důvod, proč mají skončit ve směsném odpadu. Platí to i pro lesklé cestovní lístky.

Potřeby pro zvířata

Většina věcí od obojků, postrojů, hracích pískacích hraček až po misky na krmení, nebo barevné levné deky jsou viditelně vyrobeny z plastu. Vaši domácí mazlíčci je olizují, žvýkají a často i nedopatřením snědí. Zeptejte se svého veterináře na úrazy způsobené plasty a jak se jim můžete vyhnout.

Plastům se zkrátka nevyhneme

V dnešním světě plného plastu je často těžké se jim úplně vyhnout. Proto se na život bez plastů dívejme spíše jako na dlouhodobý proces, a zůstaňme motivovaní se zbytečným plastům co nejvíce vyhýbat. Určitě nějakou dobu potrvá, než se jako společnost dokážeme alespoň v některých případech plastů zbavit. Alternativy jsou již na vzestupu, takže snad bude plast v našem každodenním životě bude postupně ubývat. Pro naši planetu plnou plastu je to velmi důležité a nevyhnutelné.

Zpracoval: Miroslav Kubásek
Zdroj: ekorestart.sk

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů