Pondělí, 27. března 2023

Používáním přírodní kosmetiky chráníte životní prostředí, i když se sprchujete

Používáním přírodní kosmetiky chráníte životní prostředí, i když se sprchujete

Přírodní kosmetické produkty se stávají stále oblíbenější a rozhodně to má svůj důvod. Stále více lidí chápe, jaký dopad mají nejrůznější výrobky na naše životní prostředí a chtějí s tím něco dělat. A právě přechod na tuto přírodní kosmetiku je jedním z mnoha správných kroků, jak myslet ekologicky s co nejmenším dopadem na přírodu na naší planetě.

Čím je přírodní kosmetika jiná?
Největší přínos je rozhodně v tom, že se vyrábí z přírodních surovin a pokud je to možné, používá se minimální množství dalších chemických látek. Dnes se již celková výroba zaměřuje na to, aby bylo produkováno co nejméně škodlivých látek, jako jsou barviva, parabeny nebo silikony. Namísto nich jsou hojně používány esenciální oleje, rostlinné extrakty a další.
Pokud tedy hledáte kosmetiku, která bude dobrá nejen pro vás, ale také pro životní prostředí, pak právě přírodní kosmetika je přesně to, co jste hledali. A jak ji najdete mezi tím ohromným množstvím, které na trhu naleznete?
Existují dva způsoby. Ten první je poněkud složitější a zabere dost času. Budete si totiž u každého produktu muset přečíst jeho složení a dle něj vyhodnotit, zda se jedná nebo nejedná o přírodní produkt. Druhý způsob je značně jednodušší, ovšem nepoužívají ho všechny firmy. Na obalu můžete najít certifikát, který nese označení organické, případně ekologické.
Existuje vůbec přírodní kosmetika bez chemie?
Řekneme vám hned na začátku, že žádná, ale opravdu žádná přírodní kosmetika bez chemie neexistuje. A to z jednoho prostého důvodu. Pokud by neobsahovala vůbec žádnou chemii, pak by vám nevydržela prakticky ani pár dní. Takže podtrženo sečteno v každé kosmetice, ať už je sebevíce přírodní, najdeme alespoň nějaké minimální množství. Hlavně se jedná o konzervanty, barviva případně emulgátory. Bez tech by to opravdu nešlo.
Nicméně to nemění nic na tom, že takto přidané chemie zde najdeme opravdu minimum a musíme brát v potaz to, že celý výrobní proces je zaměřen na to, aby bylo co nejméně obtěžováno životní prostředí. Pokud vám tedy osud naší planety není lhostejný, pak byste tento druh kosmetiky rozhodně měli podporovat. Možná je to cenově maličko dražší, než je tomu u obyčejné kosmetiky plné chemie, jenže nějaká ta ušetřená koruna nám v budoucnu, kde bude zdevastovaná planeta, moc nepomůže.
Obzvláště když si vezmeme fakt, že kosmetický průmysl je jeden z nejrozšířenějších na světě a vyprodukuje ohromné množství nebezpečných a škodlivých látek do okolí.
Zdroj obrázku: chris_tina / Shutterstock.com
Kosmetický průmysl ničí životní prostředí jako málokterý
Taková kosmetika je věc, kterou každý z nás v domácnosti používá na denní bázi. Ať už se jedná o čistící prostředky, krémy, sprchové gely, šampony, laky na nehty nebo voňavky? Každý toho máme doma desítky a možná i stovky kusů. A na tom jasně vidíte, jak moc rozšířený tento průmysl je a také to, že je potřeba něco rychle udělat pro ekologii. Každým rokem se zvedá poptávka po těchto produktech a otevírají se nové a nové továrny, které ničí životní prostředí.
Pokud vám tedy není jedno v jakém světě budou žít vaše děti, pak byste si možná mohli udělat pár minut a popřemýšlet nad tím, jestli nebude přece jenom lepší si připlatit nějakou tu korunu navíc a kupovat kvalitní přípravky, které jsou k naší planetě šetrné. Stav, v jakém se nyní nachází, už tak není, kdo ví jak dobrý a mělo by se s tím něco udělat, dokud je ještě čas. Jednou se dostaneme do fáze, kdy už nebude návratu a pak bude pozdě litovat, že jsme se nepokusili udělat něco pro záchranu.

Zdroj úvodní foto: Andrii Medvediuk / Shutterstock.com
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů