Čtvrtek, 25. července 2024

Akce ke Světovému dni vody

Akce ke Světovému dni vody
Zejména v posledních letech je Světový den vody v naší zemi spojen s množstvím doprovodných akcí pro veřejnost, v nichž se mohou dozvědět množství důležitých informací o vodě, o její kvalitě, možnostech zadržování vody v přírodě, úpravách vody i tvorbě cen vody, což jsou všechno oblasti, o nichž není v myslích lidí dostatečné povědomí.
Akce spojené se Světovým dnem vody mohou dát zájemcům alespoň na některé otázky odpověď, záleží také na tom, jakou akci zvolí. Na řadě míst, při návštěvě vodohospodářských laboratoří, si lze například zdarma nebo za sníženou cenu nechat udělat jak rozbory vody ze studní, tak z kohoutku, lidé se však také mohou na pracovištích Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) seznámit se způsoby měření srážek a měřicími přístroji, navštívit mohou ale také vnitřky nebo nepřístupné prostory přehrad - chráněných území pro zdroje pitné vody, seznámit se s historií vodárenství, například v Muzeu pražského vodárenství v Podolí.
Den otevřených dveří ve Future Tower
V souvislosti s oslavami Světového dne vody připravily Středočeské vodárny pro veřejnost malý dárek.
Dne 20.3.2023 od 13.00 mají zájemci v rámci Dne otevřených dveří ve Future Tower (zrekonstruovaný vodojem v areálu vodáren, U Vodojemu 3085, Kladno) možnost navštívit tuto unikátní stavbu oceněnou titulem Stavba roku 2020. Vzhledem k omezeným kapacitám (30 osob na 1 prohlídku) je nutné se na prohlídku zaregistrovat a to v následujících možných časech: 13:00, 13:45, 14:30, 15:15 a 16:00.
V případě Vašeho zájmu posílejte své rezervace na e-mail: andrea.rabasova@svas.cz. Do názvu e-mailu napište text : Rezervace FT. Dále uveďte, prosím, své jméno, počet osob a čas požadované rezervace.
Navštivte expozici VODOVODOV
Přijďte se podívat v sobotu 1. dubna 2023 od 10 do 14 hodin do nové interaktivní expozice VODOVODOV, částečně bude otevřena také úpravna vody Orlice.
Hradecké vodárny po tříleté nucené pauze opět připravují Den otevřených dveří u příležitosti Světového dne vody. V předešlých letech se tato akce uskutečnila v čistírně odpadních vod v Třebši, v podzemním nebo na věžovém vodojemu na Novém Hradci Králové, což jsou vodárenské objekty, které nejsou veřejnosti běžně zpřístupněny.
V letošním roce bude veřejnosti nově představena interaktivní expozice VODOVODOV a částečně otevřena také úpravna vody Orlice. Den otevřených dveří je naplánován na sobotu 1. dubna v čase 10,00 - 14,00 hodin a proběhne v areálu hradeckých vodáren na adrese V. Nejedlého 893 v Hradci Králové. Prohlídky budou probíhat v půlhodinových intervalech, předchozí rezervace není nutná.
Návštěvníci si budou moci vyzkoušet interaktivní prvky expozice, prostřednictvím videomappingu se dozvědí, jak se dostává voda do kohoutku a zpět, poznají historii hradeckého vodárenství, nebo se pokusí vyřešit simulovanou poruchu vodárenského dispečinku.
Exkurze jsou prováděny také v běžném režimu ve všední dny skupinám zájemců z řad základních nebo středních škol, odborných skupin, zájmových sdružení a dalších. Kapacita skupiny je 10 - 30 osob, případně dle dohody. Prohlídka trvá 1 - 1,5 hodiny a rezervovat si ji lze e-mailem na vodovodov@khp.cz

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů