Čtvrtek, 23. května 2024

Šedesátiletý Krkonošský národní park je nejstarším národním parkem v ČR

Šedesátiletý Krkonošský národní park je nejstarším národním parkem v ČR

Nejstarším a zřejmě také nejznámějším národním parkem v Česku je Krkonošský národní park (KRNAP), od jehož vzniku uplyne 17. května 60 let. Hojně navštěvovaný ráj turistů, lákaných nejen nejvyšší českou horou Sněžkou (1603 metrů), je oblastí s výskytem vzácných druhů flóry a fauny. Spolu s polským parkem tvoří KRNAP jednu z největších chráněných přírodních oblastí ve střední Evropě. I s ochranným pásmem se rozkládá na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou.

Jednou z hlavních událostí připomínky 60. výročí založení parku bude na podzim otevření nového Návštěvnického centra KRNAP v areálu bývalého augustiniánského kláštera ve Vrchlabí.

Nařízení o vzniku parku schválila československá vláda 17. května 1963. Historie ochrany tamní přírody však sahá ještě hlouběji do minulosti. První rezervaci vyhlásil hrabě Jan Nepomuk Harrach v Labském dole na Strmé stráni už v roce 1904. KRNAP se rozkládá na 55.000 hektarech na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou. Na severu sousedí s polským Karkonoskim Parkem Narodowym (1959), s nímž má i společné logo.

V roce 1992 byly oba národní parky na české i polské straně společně zařazeny do sítě biosférických rezervací UNESCO. KRNAP i jeho polský protějšek jsou i certifikovaným přeshraničním parkem v programu celoevropské asociace Federace EUROPARC. Na území KRNAP se nacházejí rašeliniště, zařazená do seznamu světově významných mokřadů podle Ramsarské úmluvy.

Na území parku jsou tři přírodní památky (PP): Slunečná stráň, Anenské údolí a Sklenářovické údolí.

Ve střediscích jako jsou Horní Mísečky, Harrachov, Pec pod Sněžkou, Rokytnice nad Jizerou či Špindlerův Mlýn mají lyžaři, turisté, cyklisté, skialpinisté i vozíčkáři k dispozici stovky kilometrů tras. K nejvíce obdivovaným místům Krkonoš patří podle jedné ankety KRNAP Obří důl, Mumlavský vodopád, meandry Labe, Pančavský vodopád, Kotel, Rýchorský prales či Modrý důl.

Na území KRNAP pramení čtyři řeky - Mumlava, Labe, Jizera a Úpa. Roste zde kolem 1300 druhů rostlin (včetně endemitů jako jeřáb krkonošský či zvonek krkonošský) a žije přes 400 druhů obratlovců. Krkonošské klima je navzdory nevelké nadmořské výšce považováno za arktické a velehorské. Pohoří jsou dokladem značného geologického stáří, o čemž svědčí ledovcové kary, jezera či morény.

Od července 2020 je území KRNAP rozděleno na čtyři zóny péče, jde o zónu přírodní (A), zónu přírodě blízkou (B), zónu soustředěné péče o přírodu (C) a zónu kulturní krajiny (D). Zóna přírodní má 7328,5 hektarů (20,2 procenta území KRNAP), zóna přírodě blízká má 8097,3 hektarů (22,3 procenta území KRNAP), zóna soustředěné péče 20.730,3 hektarů (57 procent území KRNAP) a zóna kulturní krajiny 196,1 hektaru (0,5 procenta území KRNAP). Do té doby bylo území národního parku rozděleno do tří zón ochrany.

Zonace péče nemá vliv na pohyb osob na území národního parku. Pohyb osob nově usměrňují tzv. klidová území. V současné době jich je vyhlášeno osm. Tam, kde jsou klidová území vyznačena, je možné pohybovat se pouze po značených cestách. Klidová území zahrnují 22,2 procenta území KRNAP a většinou kopírují hranice původní první zóny ochrany.

Ochranu parku zabezpečuje Správa KRNAP se sídlem ve Vrchlabí, která spadá pod dohled ministerstva životního prostředí. Věnuje se řadě odborných, vědeckých a mezinárodních aktivit. Pod patronací má například i činnost Krkonošského muzea ve Vrchlabí, které vzniklo již v roce 1883. Správa KRNAP je členem několika mezinárodních institucí, jako například Federace evropských národních a přírodních parků či Světového svazu ochrany přírody.

V ČR existují kromě KRNAP ještě další tři národní parky, které jsou nejvyšší právní formou ochrany přírody. Největším je Národní park Šumava, zřízený v roce 1991. Nejmladším pak Národní park České Švýcarsko (2001) na Děčínsku s vyhlášenými pískovcovými stěnami. Primát nejmenšího drží Národní park Podyjí (1991). Jeho devizou je takřka panenská příroda, neboť oblast byla do roku 1989 součástí hraničního pásma nepřístupného veřejnosti.

Krkonošský národní park (KRNAP) slaví 60. výročí od svého založení řadou akcí rozložených do celého letošního roku. Mezi nimi bylo i představení nového jednotného vizuálního stylu Správy KRNAP. Hlavní akci k 60. výročí plánuje Správa KRNAP na pátek 19. května do Vrchlabí. ČTK o tom informovali zástupci národního parku. KRNAP se rozkládá na území okresů Trutnov, Semily a Jablonec nad Nisou, byl vyhlášen 17. května 1963.

Na pátek 19. května ve Vrchlabí na náměstí T. G. Masaryka jsou naplánované tři koncerty a večerní videomapping na jižní fasádu bývalého augustiniánského kláštera.

"Začneme v 16:00 koncertem crossoverové skupiny Tlupa a v 20:30 s příchodem soumraku spustíme vrchol večera, a to takzvanou efektovou videomappingovou projekci v kombinaci s lasershow. Během asi sedmi minut se diváci potěší podívanou z historie a ochrany přírody KRNAP. Tato show pak bude pokračovat ve smyčce každých 15 minut do 21:30," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Do září bude v sedmi krkonošských městech a obcích probíhat zábavná odpoledne, například 3. června v Jablonci nad Jizerou a Janských Lázních, 24. června v Poniklé, 15. července v Jilemnici nebo 12. srpna Rokytnici nad Jizerou.

V šesti krkonošských kostelích jsou na letošek postupně naplánované koncerty klasické hudby v podání trubačů Správy KRNAP a hudebníků vrchlabské Základní umělecké školy Karla Halíře. Jedná se o hřbitovní kostel v Horním Maršově, evangelický kostel v Křížlicích, kostel svatého Václava v Pasekách nad Jizerou, Nejsvětější Trojice ve Fořtu, svatého Václava v Rudníku a klášterní kostel svatého Augustina ve Vrchlabí.

V polovině roku bude představen nový krátkometrážní dokumentární film o Krkonoších. S oslavami se pojí i výstavy fotografií. Například v Krkonošském centru environmentálního vzdělávání (KCEV) Krtek ve Vrchlabí je k vidění fotografická výstava 60 let Krkonošského národního parku, která potrvá do 31. srpna. "Devět desítek velkoformátových pláten poté zamíří do pražské holešovické galerie H40, kde bude výstava kulisou k lektorovaným programům pro školy. Vernisáž je naplánována na 7. září a samotná výstava potrvá od 11. září do 11. října," uvedl Drahný.

Poslední akcí související s oslavami 60. výročí založení KRNAP je na podzim plánované otevření nového vrchlabského Návštěvnického centra KRNAP. Budova bývalého augustiniánského kláštera, později sídlo Krkonošského muzea Správy KRNAP, byla pro veřejnost uzavřena v říjnu 2017. V mezidobí prošel stavební rekonstrukcí celý objekt, pro potřeby Návštěvnického centra KRNAP vznikl objekt nového vstupu a v interiéru vzniká nová expozice dokumentující příběh Krkonoš.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů