Středa, 15. května 2024

Aktivisté obsadili na protest proti prodloužení těžby rypadlo v dole Bílina

Aktivisté obsadili na protest proti prodloužení těžby rypadlo v dole Bílina

Sedm aktivistů z Česka, Polska a Německa dnes ráno obsadilo rypadlo v hnědouhelném dole Bílina na Teplicku. Protestují tak proti prodloužení těžby, které mají Severočeské doly, jež patří pod skupinu ČEZ, od Obvodního báňského úřadu do roku 2035. Na rypadle chtějí zůstat minimálně 24 hodin. ČTK o dnes informoval tiskový mluvčí organizace Greenpeace Lukáš Hrábek. Severočeské doly kvůli protestu zastavily provoz na rypadle, na místě je policie, aktivisty vyzvala, aby velkostroj opustili.

Povrchový hnědouhelný důl leží na hranicích okresů Most a Teplice. Dvě ženy a pět můžu obsadilo kolesové rypadlo mezi 3:00 a 4:00. Policie přijala oznámení ve 3:30. "Na místě jsou hlídky, které osoby vyzývají, aby prostor opustili," uvedla mluvčí teplické policie Ilona Gazdošová. Po identifikaci osob policií se bude přestupkem zabývat Báňský úřad. "Je zde naprosto nepochybné, že aktivisté vnikli neoprávněně do dobývacího prostoru, kde těžební organizace dobývá hnědé uhlí. Jedná se o přestupek," řekl ČTK mluvčí báňského úřadu Bohuslav Machek.

Aktivisté chtějí na rypadle zůstat minimálně 24 hodin. "Mají ale přijít vichry a silné bouřky, v takovém případě by okamžitě slezli dolů," řekl ČTK mluvčí Greenpeace. Jana Ehertová z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu ČTK řekla, že výstraha před silnými bouřkami na celém území Ústeckého kraje začne platit dnes večer.

Greenpeace dlouhodobě kritizuje plány na těžbu až do roku 2035 a označuje je za klimatický zločin. Proti povolení o prodloužení těžby se odvolalo. "Před valnou hromadou skupiny ČEZ chceme upozornit na klimatický zločin, ke kterému se schyluje na hnědouhelném dole Bílina," uvedl za ekologickou organizaci Jaroslav Bican. Severočeské doly podle něj požádaly o časově neohraničené prodloužení těžby. "Hrozí tak pokračování těžby i ve 40. letech. Nikdo přitom neřeší dopady, které vytěžené uhlí bude mít na klima. Tímto společnost ČEZ vyzýváme, aby od svého záměru prodloužit těžbu na Bílině ustoupila," dodal.

Obdobně aktivisté protestovali už několikrát. Například v červnu 2021 obsadili dvě skrývková rypadla v uhelných dolech Bílina na Teplicku a Nástup Tušimice na Chomutovsku. Z velkostroje v Bílině skupina slezla ve stejný den odpoledne, rypadlo na Chomutovsku opustili čtyři lidé druhý den ráno.

Zdroj obr.: https://commons.wikimedia.org/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů