Sobota, 2. prosince 2023

Setkejte se s vizionáři ekologického hospodaření na Dobro-družném statku

Setkejte se s vizionáři ekologického hospodaření na Dobro-družném statku

Chcete pro svou rodinu zdravější lokální potraviny bez zbytečné chemie? Přejete si, aby vaše děti mohly i v budoucnu potkávat v naší krajině louky plné květin a motýlů? Pak si nenechte ujít inspirativní setkání se zemědělci a zemědělkyněmi i dalšími lidmi, kteří svou činností vrací do krajiny život. Akce nazvaná příznačně Oživit krajinu se koná přímo na farmě Dobro-družný statek v Běhařovicích na Znojemsku v neděli 13. srpna od 10.00 do 17.00 hodin. Účast na setkání je po předchozí registraci zdarma.

Setkejte se s lidmi, kteří se věnují ekologickému hospodaření v Jihomoravském kraji a rozvíjí
zde místní potravinové komunity. Seznamte se s konceptem Živého regionu. Objevte komunitou podporované zemědělství (KPZ), které propojuje lokální farmy přímo s odběrateli bez dalších prostředníků. Inspirujte se příklady dobré praxe a navažte nové kontakty s vizionáři ekologického hospodaření.
Akce je otevřená pro obyvatele regionu, zemědělce, vlastníky půdy, starosty, spolky a všechny, kdo se zajímají o krajinu, udržitelnost a kvalitní potraviny. Díky finanční podpoře Fondů EHP a Norska je účast na setkání bezplatná, ale je nutná předchozí registrace na webu Asociace AMPI https://www.asociaceampi.cz/kalendar-akci/ozivit-krajinu.
Na co se účastníci akce mohou těšit?
Akce Oživit krajinu nabídne širší pohled na ekologické zemědělství a jeho přínosy. Představí možnosti přímého odbytu pro místní zemědělce a další producenty. ,,V rámci této akce chceme ukázat, jak může v praxi fungovat komunitou podporované zemědělství. Proto jsme pozvali několik farem z regionu, aby sdílely své zkušenosti. K vidění bude i praktická ukázka hospodaření a pěstování zeleniny, a to přímo na farmě Dobro-družný statek. Ostatně Marek Pohořel z tohoto statku si pro účastníky připravil i originální občerstvení, kromě jiného bude v kamenné peci péct pizzu připravenou z vlastních surovin," zve na akci Oživit krajinu jedna z organizátorek Šárka Krčílková z Asociace místních potravinových iniciativ (AMPI).
Mezi hlavními řečníky pak nebude chybět právě Marek Pohořal z Dobro-družného statku
a Jiří Hřivna ze Sociálního podniku Jasan, kteří pěstují ekologicky zeleninu i ovoce a rozvíjí vlastní KPZ (Komunitou podporované zemědělství). Sociální podnik Jasan své výpěstky navíc zpracovává do dalších potravin, jako jsou pomazánky nebo čatní a spolupracuje s firmou Sonnentor. Představí se také Jan Trávníček z Czech Organics poskytující komplexní poradenství v oblasti ekologického zemědělství. Michal Bajgart z Hnutí DUHA přiblíží koncept BIO regionu.
Dalšími hosty budou Alena Wranová a Šárka Krčílková z Asociace místních potravinových iniciativ (AMPI), která zastřešuje tuzemskou síť komunitou podporovaného zemědělství - KPZkoALICI. ,,KPZ se rozvíjí v České republice od roku 2009 a nyní zahrnuje asi 100 odběratelských skupin, které spolupracují se třemi desítkami farem. KPZ ovšem není jen o jídle, ale i o tom, jak se učit spolupracovat, komunikovat, vzájemně podporovat a být spoluzodpovědný za to, co se děje ve světě. Lidé se tak stávají nejen spotřebiteli, ale i aktivními spolutvůrci a vědomými občany," říká Šárka Krčílková z AMPI.
Akce představí inovativní koncept BIO regionu
BIO regiony představují oblasti, kde se v rámci společné spolupráce propojí zemědělci, občané i další aktéři spolu s orgány veřejné správy a cílem vytvořit tu zdravé místo pro život. Podstatu spolupráce představuje šetrné hospodaření s místními zdroji, propojení místních dodavatelů s odběrateli a využívání lokálních bio potravin nejen v domácnostech, ale i ve školním či veřejném stravování. Pokud se totiž povede zvýšit poptávku po bio potravinách, vzroste také motivace dalších zemědělců k přechodu na ekologické zemědělství. To má ve finále pozitivní dopad jak na zdraví místních obyvatel, tak i na zdejší přírodu a krajinu.
Právě takový BIO region by mohl v budoucnu vzniknout na území Jihomoravského kraje. Jeho rozvoj a realizaci finančně podporují Norské fondy. ,,Aktuálně pracujeme na prvních krůčcích k vytvoření BIO regionu. Pojmenovali jsme jej Živý region Podbrněnsko. Jde nám o vzájemnou podporu a propojení lidí skrze ekologické zemědělství. Chceme totiž, aby zde lidé pečovali o svoji krajinu i o své mezilidské a obchodní vztahy. Pokud se to povede, bude to mít reálný dopad na kvalitu života občanů i stav přírody v této lokalitě," říká Michal Bajgart, koordinátor projektu v Hnutí DUHA.
Program akce:
9:30 - 10:00 - Registrace
10:00 - 10:15 - Uvedení projektu Živý region - koncept Bio regionu
10:15 - 10:45 - Komunitou podporované zemědělství jako způsob místního odbytu
10:45 - 11:15 - Rozhovor o významu ekologického zemědělství pro místní odbyt
11:15 - 11:45 - Přestávka na občerstvení
11:45 - 13:00 - Panelová diskuse: Cesty místního odbytu pro ekologické hospodáře
13:00 - 15:00 - Oběd a networking
15:00 - 16:30 - Praktická ukázka ekologického hospodaření na Dobro-družném statku
16:30 - 17:00 - Ukončení akce
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů