Neděle, 3. března 2024

19. prosinec - Koukněte na jehličnany

I když už máte svůj stromek na letošní vánoce, je tento den skvělou příležitostí vyjít ven, seznámit se s ostatními druhy jehličnanů ve vašem okolí a zjistit, že tito královští obři jsou kolem vás po celý rok.

19. prosinec - Koukněte na jehličnany

Look for an Evergreen Day byl původně založen Asociací arboristů, jako den, kdy oceníte krásu těchto stromů mimo hranice pouhého zdobení třpytivými světly a ozdobami. Dokonce i v hluboké zimě si tyto ušlechtilé stromy udržují své jehličky a poskytují nádherný zelený a bílý kontrast, který je tak typický pro hlubokou zimu.


Jehličnany hrály důležitou roli v mnoha společnostech po celé věky, vybrané pro náboženské obřady kvůli jejich zdánlivě věčné povaze i v období smrti. Ale to není jediné místo, kde jsou zastoupeni, domorodí Američané na severozápadě Pacifiku byli zcela závislí na červeném cedru v mnoha aspektech své kultury. Ať už vyráběli oblečení, lana nebo stavěli své domy či kánoe, červený cedr byl životně důležitou součástí jejich života.

Když se vrátíme ještě dále, většina lidí slyšela o tom, jak byl Sokrates donucen vypít sklenici čaje z jedlovce. Jedlovce jsou stálezelené rostliny odolné vůči stínu s krátkými pruhovanými jehlicemi. Jak můžetezjistit, znalost rozdílu mezi jehličnany vám jednoho dne může zachránit život!

Jak oslavit Den jehličnanů
Nejlepší způsob, jak oslavit den jehličnanů, je vzít si knihu o místní flóře a vydat se poznávat všechny různé druhy stálezelených rostlin, které rostou ve vaší části světa. Existují doslova tisíce různých odrůd, takže i ve vaší oblasti jistě existuje několik příkladů.

Je zřejmé, že pokud jste svůj strom ještě nenalezli, pak by se to mělo stát. Když pochopíte rozdíl mezi smrkem, douglaskou a desítkami dalších dostupných odrůd vánočních stromků, budete vědět, které z nich budou mít nejrovnoměrnější rozložení, které budou nejhustší a nejlépe zkrášlí váš domov a jak je nazdobit.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů