Sobota, 2. prosince 2023

V botanické zahradě v Brně jsou k vidění sukulenty z celého světa

V botanické zahradě v Brně jsou k vidění sukulenty z celého světa

Rostliny z pouští a polopouští mohou počínaje dneškem zhlédnout návštěvníci brněnské botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity. Pořadatelé této tradiční zářijové výstavy letos akci zaměřili na druhy z východní Afriky, k vidění jsou však rostliny z celého světa. ČTK to za organizátory řekla Hana Ondrušková. Výstava potrvá do 15. září.

Sukulenty, z nichž nejznámější jsou pravděpodobně kaktusy, lze najít v pouštích a polopouštích Afriky, Ameriky, ale také v Indii a Austrálii. K vidění či ke koupi je jich na výstavě několik set. "Sukulentní jsou všechny rostliny, které si tvoří zásobu vody, nejčastěji ve stonku či v listech. I u nás máme některé sukulentní druhy, například netřesky," poukázala Ondrušková.

Sukulenty či kaktusy jsou vhodné například do bytů stále zaměstnaných lidí, kteří nemohou květinám věnovat mnoho času. Jsou totiž nenáročné na zálivku. K životu jim stačí umístění na světlých místech, nezaberou ani příliš místa. "Pěstitelé sukulenty milují hlavně proto, že ty rostliny mají neuvěřitelnou pestrost. Co do barvy, povrchu, trnů. Některé jsou úplně chlupaté, některé holé, lesklé, ta pestrost je obrovská," uvedla Ondrušková.

Ve sklenících jsou k vidění i takzvané živé či kvetoucí kameny z rodu Lithops. Jde o rostliny bez stonku, jméno Lithops v češtině znamená "kameni podobný". Jsou typické tím, že nemají stonek a jejich tělo tvoří dvojice ztlustlých listů, mezi kterými je mezera. Rostou především v Jihoafrické republice, Namibii a Botswaně. "Ony jsou ale dost choulostivé na pěstování, v podstatě se nesmí zalévat. Což dost pěstitelů nevydrží, zaleje je a ta rostlina odumře," uvedla Ondrušková. Doplnila, že rostlina jako taková je vlastně schovaná v půdě, na povrch vykukuje jen její vrchní plochá část. "Když je sběratelé v terénu hledají, tak je to problém, protože ony jsou s tím terénem skoro zarovnané, jsou v něm schované," řekla.

Výstava je otevřená denně od 9:00 do 17:30. Kromě ní si lze ještě prohlédnout například výstavu keramiky "Upečeno v Matyldě", ke zhlédnutí je do 30. září. Do 1. října v botanické zahradě také trvá výstava "Sochy mezi květy".

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů