Pondělí, 25. září 2023

13. září - Mezinárodní den závětí

Mezinárodní den závětí, který připadá na 13. září, připomíná lidem v desítkách zemí po celém světě význam závěti a možnost věnování peněz, nemovitosti či cenných papírů dobročinné nebo veřejně prospěšné organizaci. Třeba té ekologické...

13. září - Mezinárodní den závětí

Koalice Za snadné dárcovství za finančního přispění Nadace Via při příležitosti Mezinárodního dne závětí vyhlašuje každoročně Měsíc dobročinné závěti. V období od 13. září do 13. října 2023 dárcům a dárkyním, kteří ve své poslední vůli pamatují na dobročinnou organizaci blízkou jejich srdci, proplatí notářský poplatek za sepsání závěti. Cílem je upozornit, že prostřednictvím dobročinné závěti lze konat dobré skutky jak za života, tak i po něm. Věnovat lze peníze, nemovitosti, cenné papíry? jakýkoliv, i malý dar se počítá.

,,Průzkumy opakovaně ukazují, že Češi jsou štědrým národem. Například podle posledního World Giving Indexu (za rok 2021) se filantropie v České republice umístila na velice solidním 13. místě ze 119 sledovaných zemí světa. Za rok 2021 jsme dokonce nejrychlejšími meziročními skokany. České darování ale neroste jen v jednorázové pomoci při krizích, jako bylo tornádo v roce 2021 nebo vloni fenomenální solidarita s Ukrajinou. Náš poslední průzkum ukázal, že lidé v ČR jsou postupně otevřenější i méně obvyklým cestám podpory dobročinnosti, jako jsou právě závěti," říká Jan Gregor z koalice Za snadné dárcovství.

Lucie Hošková, vedoucí oddělení práce s veřejností České společnosti ornitologické k tomu dodává: ,,I ČSO má s dary ze závěti již zkušenosti. S vděčností vzpomínáme na paní Eugenii Venzarovou, členku ČSO a velkou milovnici ptáků. Paní Venzarová byla velmi kulturní a zcestovalá žena, její největší láskou však byli ptáci. Proto ČSO odkázala v závěti polovinu svých úspor. Tento štědrý skutek poskytl ČSO důležitou finanční rezervu, což se ukázalo jako klíčové během pandemie covidu a s ní související ekonomické krize. Paní Venzarová ale nebyla jedinou, která ve své závěti obdarovala ptáky prostřednictvím ČSO. Hluboce si vážíme i dalších příznivců ČSO, o nichž víme, že ve své závěti na ochranu ptáků také myslí a jsme moc rádi, že v činnosti ČSO spatřují hluboký smysl, který chtějí pomoci naplnit svým odkazem."

Více informací o Měsíci dobročinné závěti - www.zavetpomaha.cz

Zdroj: https://www.birdlife.cz/

Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů