Sobota, 23. září 2023

Dobrovolníci dnes budou uklízet českou přírodu a města od odpadků

Dobrovolníci dnes budou uklízet českou přírodu a města od odpadků

Po celém Česku dnes budou dobrovolníci uklízet přírodu, města a obce. Do podzimního úklidového dne kampaně Ukliďme Česko, která se zaměřuje na likvidaci černých skládek a sběr odpadků, se podle její interaktivní mapy zapojí například i členové Junáku, Sokola či svazu ochránců přírody, dobrovolní hasiči nebo některé firmy. Úklid avizovaly rovněž základní a mateřské školy nebo dětské domovy.

"Vítáme, že se do akce Ukliďme Česko zapojuje stále více škol, neboť naším cílem není donekonečna uklízet nepořádek po druhých. Školáci, kteří sami přiloží ruku k dílu, s velkou pravděpodobností sami nepořádek v budoucnu vytvářet nebudou," uvedl jeden z organizátorů Radek Janoušek a doplnil, že ze stejného důvodu byla vytvořena aplikace s názvem Kam s ním.cz, která lidem poradí, kam mohou ve svém nejbližším místě odložit věci, které již nepotřebují.

Úklid republiky pořádá spolek Ukliďme Česko od roku 2014 pravidelně na jaře, letos pošesté je i na podzim při příležitosti Celosvětového úklidového dne. Podle Miroslava Kubáska z pořádajícího spolku je to "skvělá příležitost, jak upozornit na rostoucí problém s odpadky a motivovat všechny obyvatele planety, aby se aktivně zapojili a pomohli je uklidit". Většina uklízejících si také uvědomí, že většina odpadků končí v přírodě zbytečně, doplnil.

Letos na počátku dubna kampaň Ukliďme Česko přilákala podle organizátorů rekordní počet lidí, mezi kterými byl i symbolický miliontý účastník. Organizátoři podle Kubáska vydali 130.000 pytlů na odpadky a 160.000 párů rukavic.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
Meva - výrobky prověřené generacemi
Electrolux - domácí spotřebiče
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů