Pondělí, 26. února 2024

Mikuláš s čerty přijde do Výpustku, Mladečských i Koněpruských jeskyní

Mikuláš s čerty přijde do Výpustku, Mladečských i Koněpruských jeskyní

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku - Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku.

Akcepro děti a jejích rodiče s názvem Ďábelský Výpustek se koná již čtrnáctým rokem, letos to bude v sobotu 2. a v neděli 3. prosince 2023. V divadelně pojatém představení má tentokrát Mikuláš se sháněním dárků pořádné fofry. Postrádá totiž svého důležitého pomocníka, anděla Dáriuse. Současně paní učitelka ze Křtin nalezne při sběru dříví u jeskyně Výpustek chlapce, který si nic nepamatuje. Učitelka se dovtípí, že možná jde o ztraceného synka loupežníků, kteří jeskyni obývají a rozhodne se ho odvést nazpět dovnitř jeskyně k jeho bandě. ,,Jak to celé dopadne doopravdy a kdo se z loupežnického synka vyklube se dozvíte na samém konci jeskyně Výpustek, která překvapivě nekončí peklem...," naznačuje děj režisér letošního ročníku Jaroslav Šanda. Na hraní a organizaci akce se podílí všichni průvodci z Výpustku a křtinský divadelní spolek Křový (KŘtinský Ochotnický VÝkvět),
První mikulášská prohlídka začíná v sobotu i v neděli vždy v 10:00 a dále každou celou hodinu až do 17:00, kdy odchází poslední výprava do jeskyně. Vstupenky je možné koupit předem - odkaz a další info lze najít na webu caves.cz/mikulas.
Celková délka Ďábelského Výpustku je 1 hodina, ze které přibližně 35 minut trvá divadelní představení postupně v různých částech jeskyně a na posledním zastavení má Mikuláš 25 minut na předání dárků dětem. ,,Je možné přinést vlastní nadílku pro své děti, kterou jim Mikuláš předá spolu s ,certifikátem hodného dítěte´. Malý dárek i certifikát je připraven pro všechny děti, na akci nebude chybět možnost občerstvení," dodává vedoucí provozu jeskyně Hana Horáková. Výpustek spolu s Punkevními a Sloupsko-šošůvskými jeskyněmi v Moravském krasu jsou jedinými ze 14 zpřístupněných jeskyní v Česku, které jsou otevřeny celoročně - v zimě každý den kromě pondělí. Pouze po oba ,,ďábelské" dny se ve Výpustku klasické prohlídky nekonají.
Do pro letošek již uzavřených středočeských Koněpruských jeskyní zamíří Mikuláš s čerty hned na pět dnů - od pátku 1. do úterý 5. prosince 2023. Na tradiční Peklo a nebe na Zlatém koni se lze objednat předem telefonicky na čísle 730 572 485 od pondělí do čtvrtka mezi 9:00-14:00. I v tomto případě lze předem odevzdat vlastní dárečky pro děti a sepsat na lístek pro Mikuláše dobré vlastnosti dětí a pro Lucifera hříchy. Více informací na webu caves.cz/mikulas-koneprusy.
Letos poprvé se pekelné bytosti objeví i v podzemí na Olomoucku - v Mladečských jeskyních. Mikuláš s partičkou tam budou nadělovat v úterý 5. prosince 2023 od 17:00. Kapacita mladečského pekla je omezena, proto je nutná telefonická rezervace na čísle 730 574 627. ,,Rodiče prosíme, aby čertům přinesli seznam hříchů jejich dětí a andělům balíčky s odměnou pro ně," dodává vedoucí jeskyní Ondřej Vlček. U vchodu do podzemí není parkoviště, automobily mohou rodiče odstavit na 600 metrů vzdáleném vyhrazeném stání v severní části obce Mladeč.
Pro informace o aktuálním dění v tuzemských jeskyních je dobré sledovat web Správy jeskyní ČR www.caves.czi sociální sítě fb.com/jeskynecr a instagram.com/jeskynecr. Svůj oficiální facebook má i každá z jeskyní.
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů