Neděle, 3. března 2024

Botanická zahrada v Praze nabídne výstavu plastových děl PET Tropicana

Botanická zahrada v Praze nabídne výstavu plastových děl PET Tropicana

Botanická zahrada v pražské Troji nabídne výstavu rostlin a zvířat vytvořených z PET lahví. Zájemci uvidí zhruba 130 recyklovaných plastových děl, jako květy orchidejí, lotosů nebo krokodýla. Autorkou výstavy s názvem PET Tropicana je sochařka Veronika Richterová. ČTK o tom informovala mluvčí Botanické zahrady Praha Michaela Bičíková. Na výstavu budou moct návštěvníci zavítat do skleníku Fata Morgana od 19. ledna do 7. dubna.

"(Díla) Jsou vytvořená z plastového odpadu, který na první pohled do přírody a mezi rostliny nepatří. My však společně s autorkou ukazujeme, že recyklace může být i vcelku zábavná a i s takovým materiálem se dá pracovat," uvedl ředitel zahrady Bohumil Černý. "Některé rostliny mohou být téměř k nerozeznání od těch pravých a na druhou stranu ve skleníku vznikne jakási fantastická tropická džungle," dodal.

Skleník Fata Morgana nabídne asi 130 objektů rostlin, hub a zvířat, které autorka od roku 2010 vytvořila z nasbíraných plastových nápojových lahví. Výstava takzvané PET-art bude doplněna i skutečnými tropickými rostlinami s barevnými listy a květy. V druhé části výstavy bude prodej tropických rostlin.

Plastová díla budou po skleníku rozmístěna podle biotopů. V první části, která je věnována suchomilným rostlinám, budou tak k vidění nejrůznější sukulenty, kaktusy nebo bambusy. Druhá část tropického deštného lesa bude věnována tropickým rostlinám a v poslední části skleníku, která prezentuje flóru horských oblastí, budou zejména houby a masožravé rostliny. Plastiky se také budou vznášet nad hlavami návštěvníků, u vodopádu nebo se stanou součástí jezírka.

"Dlouhodobě upozorňujeme na množství odpadu, a to nejen toho plastového, a také nutnost recyklace. Díla Veroniky Richterové ukazují, že ani při umělecké tvorbě není nutné generovat nový odpad a využívat nově vyrobené materiály, ale je možné použít to, co už jednou použito bylo," sdělila náměstkyně primátora pro životní prostředí Jana Komrsková (Piráti).

Výstavu doplní také večerní komentované prohlídky, které se konají vždy v pátek a sobotu mezi 17:00 a 20:00. Každá prohlídka trvá přibližně jednu hodinu a zájemci si místa mohou rezervovat na webu zahrady.

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů