Pátek, 1. března 2024

Zájmové chovy v ČR mají svou budoucnost, potvrzuje také sněmovna

Zájmové chovy v ČR mají svou budoucnost, potvrzuje také sněmovna

Zájmové chovy v ČR mají svou budoucnost, potvrzuje také Poslanecká sněmovna

Během roku a půl se v Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR konalo několik debat na téma zájmových chovů. Česká republika totiž patří v chovatelství k evropským velmocím a poslance i zástupce ministerstev toto téma velmi zajímá. I díky jejich zájmu nyní vznikla neformální platforma s názvem Budoucnost zájmových chovů v ČR, kterou vede poslankyně Nina Nováková.

,,Na setkáních jsme již v minulém roce propojili osobnosti z různých odvětví, aby na toto téma spolu debatovaly. Našich kulatých stolů a konferencí se zúčastnili zástupci z akademického světa, ředitelé zoologických zahrad, soukromí chovatelé (i pěstitele vzácných rostlin), zkrátka lidé, kterým leží na srdci úroveň chovatelství v zemi, která patří v této oblasti k velmocem. Někdy to byly debaty tvrdé, ale vždy velmi otevřené a za to jsem ráda," řekla Nina Nováková.

Jedním z důležitých témat byly tzv. pozitivní seznamy. ,,Shodli jsme se na tom, že pozitivní seznamy odmítáme. Nechceme, aby v některých evropských zemích byly vyjmenovávány druhy zvířat, která smíme nebo nesmíme mít doma. Je nám však jasné, že když říkáme něčemu ne, musíme přijít s dobrou variantou. A tu právě na našich setkáních hledáme," pokračuje Nováková.

,,Česká cesta je pročistit šedou chovatelskou zónu a vedle excelentních zařízení, kterými jsou zoologické zahrady, počítat se vznikem kategorie certifikovaných zooparků nebo zookoutků, na názvu ani tolik nezáleží, které garantují welfare zvířat. Zároveň ale budou tvořit poradenskou základnu pro všechny soukromé chovatele," popisuje návrh Nováková.

Velmi mě oslovilo vystoupení prof. Daniela Frynty, špičkového biologa a specialisty na sociobilogii savců, ve kterém upozornil na to, že kontakt s živými zvířaty a rostlinami patří k základním lidským potřebám", pokračuje Nina Nováková a shrnuje:",, Jedním z našich cílů je dát dětem ze základních škol příležitost v praxi zažít základy v chovatelství a pěstitelství. Pobyt ve virtuálním světě a vstup umělé inteligence musí být něčím vybalancován. Našim dětem i dospělým to pomůže nalézt psychickou rovnováhu."

Zdroj:ČTK
Sdílet článek na sociálních sítích

Partneři

Asekol - zpětný odběr vysloužilého elektrozařízení
Ekolamp - zpětný odběr světelných zdrojů
ELEKTROWIN - kolektivní systém svetelné zdroje, elektronická zařízení
EKO-KOM - systém sběru a recyklace obalových odpadů
INISOFT - software pro odpady a životní prostředí
ELKOPLAST CZ, s.r.o. - česká rodinná výrobní společnost která působí především v oblasti odpadového hospodářství a hospodaření s vodou
NEVAJGLUJ a.s. - kolektivní systém pro plnění povinností pro tabákové výrobky s filtry a filtry uváděné na trh pro použití v kombinaci s tabákovými výrobky
E.ON Energy Globe oceňuje projekty a nápady, které pomáhají šetřit přírodu a energii
Ukliďme Česko - dobrovolnické úklidy
Kam s ním? - snadné a rychlé vyhledání míst ve vašem okolí, kde se můžete legálně zbavit nechtěných věcí a odpadů